Dostanete pokutu, když budete řídit se zraněním? Záleží vždy na názoru policisty, zákon nepomůže

Eva Srpová Eva Srpová
16. 1. 2017 11:10
Způsobili jste si nějaké zranění, ale přesto byste chtěli usednout za volant? Jestli se to smí, na to vám zákon rozhřešení nedá. Záleží tedy na vlastním úsudku, zda je to bezpečné, a pak samozřejmě na tom, co si o tom bude myslet policista, pokud vás hlídka zastaví. Pokuta může vyjít až na 2000 korun.
Řidič by si měl zodpovědně rozmyslet, jestli je bezpečné, aby usedl za volant, když se zranil.
Řidič by si měl zodpovědně rozmyslet, jestli je bezpečné, aby usedl za volant, když se zranil. | Foto: Eva Srpová

V těchto dnech nejsou jen plné sjezdovky, ale také čekárny v ortopedických ambulancích a na traumatologických pracovištích. Vzdát se pak řízení, když jste se zranili, je často těžké. Jenže které úrazy jsou ještě pořád tak banální, že s nimi bez zaváhání za volant sednout můžete, a která zranění už jsou za hranou?

Zákon o silničním provozu stanovuje toto: „Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat.

Své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu.“ 

Zda jsou tedy vaše schopnosti dostatečné na to, abyste nikoho včetně sebe na silnici neohrožovali, je na vás.

„Zákon zkrátka nestanovuje konkrétní momentální zdravotní indispozice a zranění, která jsou ještě přijatelná pro řízení a která už ne. Je ale na odpovědnosti každého řidiče, aby zvážil, zda je schopný bezpečného řízení, či nikoliv,“ říká Tomáš Neřold, tiskový mluvčí ministerstva dopravy. 

Asi každý trochu soudný člověk dospěje k tomu, že řídit se sádrou na noze nebo ruce je nerozum. Obvazy, krční límce nebo sádry jsou jasně viditelné, takže policie má hned příčinu k tomu, aby vás pokutovala. Řidičovy schopnosti mohou být snížené například i po užití léků nebo kvůli silné bolesti hlavy.

Řidič by si měl hlavně ověřit, že neužívá léky, jejichž příbalový leták zakazuje řízení. „Pokud by se zjistilo, že řidič takové léky užívá, pojišťovna má vůči škůdci právo na úhradu vyplacené částky,“ říká Marcela Machová z České asociace pojišťoven.

„Jestliže to řidiči znemožňuje nebo jen pouze omezuje úplné ovládání vozidla i v krajních situacích, pak by měl řízení vozidla vynechat. Reakce například na nenadálou překážku v provozu vyžaduje plné schopnosti řidiče. Možná tak ovázaný prst po říznutí se v kuchyni je hranicí, kterou lze tolerovat,“ míní Robert Vacek z Autoklubu České republiky.

Stejně jako by se řidič měl zodpovědně rozhodnout, jestli je řízení i přes zranění stále bezpečné, také policista nemá jasně stanoveno, jak má postupovat. „Záleží to na zvážení konkrétního případu a konkrétní policejní hlídce,“ vysvětluje postup policie vrchní komisař Petr Habenicht. Pokuta může řidiče vyjít až na 2000 korun a policista mu také může pro jeho nezpůsobilost zakázat pokračování v jízdě.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy