Došla vám šťáva v elektromobilu? V Berlíně vám nabíječku dovezou na kole

Martin Přibyl Martin Přibyl
12. 9. 2018 13:06
Berlínský start-up Chargery nabízí originální řešení nedostatečné nabíjecí infrastruktury pro elektromobily: nabíječky k autům přiveze kurýr na speciálně upraveném bicyklu.
Berlínský start-up vyvinul speciální nabíječku pro elektromobily, zapřáhne se za kolo.
Berlínský start-up vyvinul speciální nabíječku pro elektromobily, zapřáhne se za kolo. | Foto: Chargery

Tři zakladatele berlínského start-upu myšlenka napadla ve chvíli, kdy se dozvěděli, že Bentley nabízí dopravu paliva pro své zákazníky, kteří skončili na suchu. "Benzin do auta, k němuž si zaměstnáváte i řidiče, přece nikdy nebudete potřebovat," prohlásil pro německý Spiegel CEO Chargery Christian Lang. Zato strach z ubývajícího dojezdu elektromobilu má asi každý, kdo ho kdy řídil.

Od roku 2017 tak jejich firma nabízí vítanou asistenci tam, kde chybí klasické pevné nabíječky. Plány na jakési robotické vozíky představitelé Chargery odmítli hned na začátku. "Chceme být realisté, nejlepší způsob, jak dnes něco někam v centru velkoměsta dopravit, je na kole," říká Lang.

Speciální nabíjecí stanice doplní za čtyři hodiny energii na dalších cca 160 km.
Speciální nabíjecí stanice doplní za čtyři hodiny energii na dalších cca 160 km. | Foto: Chargery

Chargery proto vyvinulo unikátní elektrický vlečňák, který se připojí za kolo. Na něm je umístěna nabíječka, která má v bateriích uloženo 24 kWh, dostatek energie na to, aby průměrnému elektrickému vozu prodloužila dojezd o 160 km. Nabíjet přitom dokáže jak elektrovozy s japonským konektorem CHAdeMO (např. Nissan Leaf), tak ty, které využívají evropskou Combo koncovku (BMW i3, VW e-Golf). Díky 4G připojení má Christian a jeho tým kdykoli přehled o tom, kolik energie v mobilních nabíječkách zbývá.

Berlínská firmička dnes zaměstnává deset dalších lidí, kurýrů, kteří v německém hlavním městě vyrážejí na pomoc elektromobilistům, jimž došla šťáva. Chargery není (zatím) dostupné pro běžné uživatele, ale zaměřuje se na spolupráci s provozovateli větších flotil elektromobilů. Mezi jeho klienty patří například carsharingová společnost DriveNow, která patří BMW.

V dlouhodobém horizontu chce Lang a jeho kolegové zacílit i na soukromé zákazníky a v příštím roce zamířit i za hranice Berlína a Německa. "Chceme se stát plnohodnotným dodavatelem služeb pro společnosti, které provozují carsharing elektromobilů," popisuje svoji střednědobou vizi Lang. Ostatně i proto zvládají jeho lidé při nabíjení (trvá čtyři hodiny) auto také vyčistit, zkontrolovat tlak v pneumatikách a doplnit kapalinu do ostřikovačů.

Celý koncept Chargery také ovšem znamená, že je služba v současné době dražší než klasické použití dobíjecího stojanu. Provozovatelům carsharingových flotil, jejichž uživatelé nemusí vždy zaparkovat u nabíječky, se ale může vyplatit.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy