Ve kterých městech se máte na silnicích bát? Praha překvapivě není nejhorší

Jan Matoušek Jan Matoušek
20. 11. 2020 6:02
Zatímco v některých městech se bourá pravidelně a počet obětí i těžce zraněných je velký, jinde je situace podstatně lepší. Vyplývá to z každoročního Indexu bezpečnosti silničního provozu, který vydává Generali Česká pojišťovna na základě dat od policie. Podívejte se, jak si za posledních 16 let stojí v bezpečnosti provozu krajská města, a také na aktuální čísla za první pololetí roku 2020.
Autonehoda, nehoda, srážka, auta. Ilustrační foto.
Autonehoda, nehoda, srážka, auta. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Index bezpečnosti silnic

Co je vůbec Index bezpečnosti silničního provozu? Jedná se o vyjádření úrovně nehodovosti na silnicích podle počtu usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel. Nutné je podotknout, že se počítají nehody v zastavěných oblastech daných měst. "Index vychází ze statistik policie," doplňuje mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.

Právě Generali Česká pojišťovna, dříve jen Česká pojišťovna, vydává statistiku dopravní nehodovosti již sedmnáctým rokem. V následujících slidech je tak možné vidět vývoj pořadí krajských měst od roku 2004 do roku 2019, v doprovodném textu a tabulce potom najdete výsledky za první pololetí roku 2020, včetně přesného počtu usmrcených a těžce zraněných tak, jak je udávají zmíněné policejní statistiky.

K dispozici jsou data za 13 krajských měst a celkem 59 okresních měst. V úvodu každého slidu najdete graf, který znázorňuje vývoj umístění krajského města v Indexu bezpečnosti silničního provozu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy