Do Hyundaie v Nošovicích přijede 750 korejských inženýrů, vláda jim udělila výjimku

ČTK ČTK
25. 4. 2020 14:21
V továrně Hyundai v Nošovicích potřebují pracovat na vývoji nového automobilu, a proto požádali českou vládu, aby jim udělila výjimku a povolila přicestovat jihokorejským inženýrům do Česka. Celkem jich od května do října má přijet 750. Pokud mají i ostatní velké podniky v Česku podobné požadavky, vláda je údajně připravená povolit vstup jejich zahraničním inženýrům obdobným způsobem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hyundai

Jihokorejští pracovníci automobilky Hyundai budou moci přijet do závodu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. V květnu jich přijede 446, další budou následovat. Celkem se do republiky má dostat zhruba 750 inženýrů, kteří budou pracovat na vývoji nového vozidla.

Pro jejich příjezd i pohyb budou platit přísná pravidla. Na tiskové konferenci po včerejším jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kabinet je podle něj připraven takto vyhovět i dalším podnikům strategického charakteru.

Povolení dorazit do Nošovic podle Havlíčka dostanou pracovníci na inženýrských a vývojových pozicích. Nejvíce najednou jich bude moci dorazit v květnu, v červnu smí přijet dalších 58, v červenci 109, v srpnu 83, v září 89 a další tři zaměstnanci v říjnu, řekl Havlíček.

Příjezdy jdou rozděleny tak, aby jejich pobyt v ČR nepřesáhl 90 dnů. Musejí přiletět speciálním charterovým letem a budou se muset prokázat maximálně dva dny starým negativním testem na covid-19. Jezdit v Česku budou moci jen firemními autobusy, ubytováni budou v zařízení, kam nebude umožněn přístup nikomu dalšímu.

"Tuto výjimku jsme udělali proto, protože se jedná o klíčového zaměstnavatele v celém moravskoslezském regionu, a je to součástí klíčové automotive infrastruktury, na kterou je vázáno stovky tuzemských producentů a dodavatelů," řekl Havlíček.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Produkuje 1500 aut denně, loni vyrobila 309.500 vozů. Zaměstnává přímo 3300 lidí a dalších 8700 její přímí dodavatelé. V roce 2018 vytvořil podnik zisk 7,22 miliardy korun a tržby 129,26 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy