Do Česka se oficiálně vozí Lady. Bojujeme s počáteční nedůvěrou, ale jako jediní máme tovární záruku

Nejočekávanějším modelem má být letos Lada Vesta SW ve verzi Cross, tedy oplastované kombi s podvozkem zvýšeným o 2,5 cm. Do Česka má dorazit koncem jara.
Firma CS Auto, která dříve platila za oficiálního dovozce aut značky Lada, už několik let zprostředkovává pouze prodej náhradních dílů. AvtoVaz s ní v roce 2014 neprodloužil smlouvu opravňující prodávat zde nové vozy. Oficiální zastoupení mají sousední země - Slovensko, Maďarsko nebo Německo.
Situace se tedy chopily různé firmy, které zprostředkovávaly prodej aut Lada v Česku jiným způsobem. Například firma Made in Russia dováží auta přímo z Ruska a zde pak zajišťuje individuální homologaci...
... jiné se rozhodly dostat se k Ladám jinak. Od podzimu 2016 se vyškovský dealer Remoraid Auto dohodl se slovenským oficiálním dovozcem (a také proto, že má na Slovensku organizační složku) a začal dovážet auta právě přes něj.
Výhodou je, že auta mají evropskou homologaci a je možné na ně uplatnit tovární záruku, která je navíc namísto povinných dvou let prodloužená na tři roky.
Foto: Lada
Eva Srpová Eva Srpová
23. 3. 2018 13:14
Vyškovský prodejce aut je jediný, kdo v Česku oficiálně nabízí vozy značky Lada s evropskou homologací, a tedy také tovární zárukou, navíc prodlouženou na tři roky. Nejdříve je prý potřeba vybudovat jméno značce, která je v Česku stále synonymem pro archaická ruská auta, a také lepší zázemí. V Česku totiž zatím nefunguje jediný autoservis s diagnostikou na modely Vesta. Lidé se ale o ruské modely zajímají, ač nepatří mezi nejlevnější vozy na českém trhu. Mají šanci na úspěch stejně jako Dacia?
 

Právě se děje

před 41 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy