Diesely ve Fabii skončí. Škoda je přestane do svých menších modelů montovat už příští rok

Jan Matoušek Eva Srpová Jan Matoušek, Eva Srpová
13. 9. 2017 15:37
Dieselové motory se stáhnou z nabídky pro Fabii už v polovině roku 2018, kdy na trh přijde modernizovaná verze. Na setkání s českými novináři na automobilovém veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem to potvrdil předseda představenstva automobilky Škoda Bernhard Maier. Představil také další plány do budoucna.
S diesely ve Fabii bude příští rok konec. Namísto nich se do nabídky motorů za dva roky zařadí pohon na stlačený zemní plyn.
S diesely ve Fabii bude příští rok konec. Namísto nich se do nabídky motorů za dva roky zařadí pohon na stlačený zemní plyn. | Foto: Škoda Auto

Na setkání s českými novináři, které proběhlo na automobilovém veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, předseda představenstva automobilky Bernhard Maier potvrdil, že dieselové motory se budou z nabídky postupně stahovat.

"Je pravdou, že ve Fabiích budou dieselové motory končit. Je to dáno technologiemi kvůli snižování emisí výfukových plynů. Předpokládáme, že by v menších segmentech nebyla tato technologie cenově konkurenceschopná," dodal na vysvětlenou.

Má se tak stát v polovině příštího roku, ke změně dojde při uvedení modernizované verze Fabie na trh. Výroba Fabie Combi prý ale zatím ukončena nebude.

Zároveň však dodal, že nabídka pohonných ustrojí bude pestrá a spalovací motory se budou vyvíjet i nadále. "Chceme nadále silně podporovat pohon na CNG. Tato technologie je dostupná již nyní a s její pomocí dokážeme snížit objem vypouštěných emisí CO2 o 20 procent. Objem vypouštěných pevných částic dokážeme snížit ještě výrazněji," říká Bernhard Maier.

Také proto se v roce 2019 začne do Fabie a rovněž do Rapidu montovat pohonné ústrojí na stlačený zemní plyn (CNG).

Automobilka se také chce dále věnovat vývoji mild-hybridů, full-hybridů, modelů PHEV a elektrických vozů. Snahou automobilky je prý nabídnout elektrické vozy stejně dostupné, jako jsou dnes auta s naftovým motorem.

Plány do budoucna se v poslední době u automobilky měnily, Škoda musela zareagovat na rostoucí poptávku po elektrických modelech po celém světě, navíc je nutné splnit emisní požadavky. Proto se teď značka snaží vývoj elektrifikovaných modelů uspíšit.

V roce 2020 se má představit sériová verze konceptu Vision E, o rok dříve se ukáže Superb PHEV, v roce 2025 prý Škoda bude mít v portfoliu pět elektrifikovaných modelů.

"V tento okamžik ale nedokáži přesně říct, o jaké modely se bude jednat. Je na to příliš brzy," řekl Maier na otázky týkající se konkrétních modelů elektrifikovaných automobilů.

Předseda představenstva zároveň nastínil, kolik by mohl stát sériový model konceptu Vision E. "Bude stát zhruba tolik co nyní naftový Superb s asi deseti nebo patnáctiprocentní přirážkou."

Je však otázkou, který naftový Superb má Bernhard Maier na mysli. Nejlevnější varianta s motorem 2.0 TDI/110 kW stojí 683 900 Kč, avšak nejdražší Superb 2.0 TDI/140 kW v nejvyšší výbavě a s pohonem všech kol a automatem vyjde na 1 050 900 korun. Dá se tedy očekávat, že cena se bude pohybovat mezi 800 000 až 1,2 milionu Kč. Maier zároveň vyvrátil, že by se elektromobil měl jmenovat Felicia. Plánované jméno ale neprozradil.

Škoda chce také expandovat na další světové trhy. "Naplánovali jsme vstup na singapurský trh. Jižní Koreu bedlivě sledujeme, ale museli jsme plány trochu přibrzdit kvůli homologaci. V Íránu musíme situaci zvážit kvůli geopolitické situaci.

Nabízí se také velký trh ASEAN a zabýváme se také myšlenkou vstupu na severoamerický trh. Pro nás je nicméně důležité, abychom rostli ziskově a udržitelně," dodal Bernhard Maier ze Škody.

Na tomto odkazu si přečtěte další články o škodovkách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy