Děsivé Porsche 911. Bude ho jen 600 kousků

Radek Pecák Radek Pecák
1. 5. 2011 0:56
K mání bude v Česku od července za cenu lehce přes 4,5 milionu Kč
Foto: Porsche

Motor s největším zdvihovým objemem válců, jaký se kdy objevil v Porsche typu 911, dostává limitovaná edice nazvaná Porsche 911 GT RS 4.0.

Jak tedy název napovídá, je to skutečně čtyřlitrový motor. Jeho výkon je rovných a snadno zapamatovatelných 500 koní.

Foto: Porsche

Je to vlastně závodní auto, o čemž svědčí následující fakta: Kliková hřídel je totožná s tou, která se používá v závodním šestiválci modelu 911 GT3 RSR, spojení s kovanými písty zajišťují kromě jiného titanové ojnice. Při hodnotě 125 k/l se jedná i o motor s nejvyšším litrovým výkonem. Nejvyššího výkonu 368 kW (500 k) tento šestiválec dosahuje při 8250 otáčkách za minutu. Maximum točivého momentu 460 Nm je k dispozici při 5750 1/min.

Převodovka je manuální, šestistupňová. Toto Porsche má zrychlení z klidu na 100 km/h během 3,9 sekundy. Díky převodům, které jsou navrženy pro jízdu po závodním okruhu, překoná rychlost 200 km/h za méně než 12 sekund.

Odlehčovaly se i koberečky

Aby bylo auto co nejrychlejší, snažili se ho jeho tvůrci maximálně odlehčit. Například byly vyvinuty i speciální koberce. Ve výbavě nechybí například lehká skořepinová sedadla, přední kapota a přední blatníky vyrobené z karbonu nebo zadní sklo z plastu. Váha dvoumístného vozu s plnou nádrží je proto pouze 1360 kg. Také místo navigace je pouze přihrádka.

Foto: Porsche

K vylepšení jízdních vlastností pomáhají i aerodynamické prvky:  Vůbec poprvé jsou u sériového vozu použita na bocích přední části vozu malá přítlačná křídla, jejichž úkolem je zvyšování přítlaku na přední nápravě. Ve spojení s účinným zadním spoilerem se tak dosahuje příkladné aerodynamické vyváženosti. Výsledkem je, že při nejvyšší rychlosti je model 911 GT3 RS 4.0 k zemi tlačen přítlakem o hmotnosti 190 kg.

Toto děsivě rychlé Porsche poznáte podle bílé karosérie ozdobené šedými pruhy a červenými linkami. 

Uvedení modelu 911 GT3 RS 4.0 je na český trh plánováno na červenec 2011. Základní cena pro Českou republiku je stanovena na 4 544 000 CZK včetně DPH.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy