Deset aut, která se v bazarech ani neohřejí. Vede vůz, který se již 18 let nevyrábí

Foto: iStock
Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 8. 2019 6:02
Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Driveto, míří Češi nejčastěji pro ojetinu ať už do bazaru, nebo přes inzerát k soukromníkovi. Výběr mají solidní, podle statistik největší české sítě autobazarů AAA Auto letos v červenci viselo v inzerci 107 072 aut, která měla v průměru odsloužena 9,9 roku a jejich průměrná cena byla 136 000 korun. Která auta se ale v bazarech nejvíce točí? Podívejte se do galerie.

Podle údajů AAA Auto je běžně v Česku auto vystaveno v inzerci 56,5 dne. Do toho pochopitelně padají i obskurní ležáky, které nikdo nechce. Na průměrnou škodovku (tedy vůz v Česku nejprodávanější značky) inzerát visí 48,7 dne, než si najde kupce.

Co ale ovlivňuje dobu prodeje? Kromě toho, jak je model žádaný, má zásadní vliv i aktuální nabídka. Jasně se to ukazuje na prvním místě v žebříčku: Škoda Felicia je stále velice žádaným vozem, ale v inzerci jich podle statistik AAA Auto bylo v červenci pouhých 165 kusů. Proto se po ní doslova zapráší.

Krátkou dobu na čekají kupce i specifické modely, které jsou vyhledávány pro své využití nebo předpokládanou vysokou spolehlivost. V žebříčku deseti nejlepších to může být příklad Suzuki Jimny nebo Mazda CX-7.

Těchto vozů je však v inzerci okolo 130, ještě méně než Felicií. Pokud bychom vzali v úvahu auta, jichž se nabízí minimálně 500 až tisíc, nejrychleji se v bazaru otočí malé MPV Hyundai ix20, které nového majitele najde za 37 dní, hatchback i20 potřebuje 39. Dacia Duster na něj čeká 41 dní a s Peugeoty 206 a 307 odjíždí novopečený majitel za 42 dní. Naopak Seat Leon si na něj počká 61 dní.

Častěji inzerované modely již nejsou tak rychloobrátkovým zbožím. Mezi auty, jichž se inzeruje od jednoho do pěti tisíc, je nejlepším Hyundai i30 se 41 dny, druhé je Audi A6 (42 dní), třetí o třídu menší A4 (44 dní). Peugeot 308 naopak v bazaru stojí v průměru 64 dní, než najde kupce.

Mezi Škodovkami je na tom nejlépe již zmíněná Felicie, po které se jako jediném vozu zapráší v průměru do měsíce. Rychle se dá zbavit také MPV Roomsteru (44 dní), u Fabie to zabere 46 dní, u Octavie 47. Oba tyto modely jsou přitom v inzerci v Česku nejpočetnější. Další modely se pak již prodávají déle: Superb 48 dní, Citigo a Yeti 49 dní, Karoq 50, Kodiaq 51 a nová Scala 53.

Na deset absolutně nejobrátkovějších modelů se podívejte do galerie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy