Desatero, jak vybrat správnou autoškolu. S radou, kde si stěžovat na špatné praktiky

Eva Srpová Eva Srpová
26. 9. 2018 15:11
Jak vybrat správnou autoškolu? Radí přímo Asociace autoškol ČR spolu s Profesním společenstvím autoškol ČR. Obě organizace navíc spustily program "Autoškolský ombudsman", jehož zájmem je chránit práva žáků i provozovatelů autoškol. Zde si můžete stěžovat, pokud nejste s přístupem autoškoly spokojení, případně požádat zdarma o radu.
Foto: Eva Srpová

Výběr autoškoly

Každý rok přichází v Česku zhruba 100 000 zájemců do autoškol, kteří si chtějí udělat řidičský průkaz na auto, tedy skupinu B. Jak si autoškolu vybrat? Tuto část byste neměli podcenit. Neorientujte se pouze podle ceny, autoškol je na trhu zhruba 3000 a jejich kvalita je různá.

Zeptejte se v autoškole na kompletní výčet služeb a na to, co všechno budete platit. Je fér, aby autoškoly měly cenu zveřejněnou na svých internetových stránkách. Kde uvádí "cena dohodou", je lepší být na pozoru. 

Nízká cena je podezřelá. Je potřeba si uvědomit, že 28 jízd a hodiny teorie něco stojí. Náklady na výcvikové vozidlo, palivo, plat učitele, pronájem učeben… Kdo má extrémně nízkou cenu, nepůsobí věrohodně.

"Často se pak žadatel setká s tím, že autoškola krátí hodiny anebo si účtuje nehorázně vysokou cenu za jízdy navíc, když žák neudělá zkoušku napoprvé," míní Aleš Horčička, majitel autoškoly na mladoboleslavsku a člen Asociace autoškol ČR.

Ptejte se autoškol nejen na tyto doplňkové ceny, ale i na to, jak zrušit jízdu, pokud se nemůžete dostavit. Autoškoly obvykle respektují zrušení 24 hodin předem, jinak si musíte hodinu připlatit. Zjistěte si také, kolik budou stát kondiční jízdy navíc, pokud vám nebude stačit základní rozsah 28 jízd na skupinu B, abyste byli na zkoušky připraveni.

Za zkoušku příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, který má oprávnění je realizovat, se platí zvlášť. První celá zkouška stojí 700 Kč.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy