Největší sbírka Citroënů na světě. Muzeum značky schovává i zapomenuté prototypy

Jeden z nejextravagantnějších konceptů Citroënu: model Karin z roku 1980.
Dva roky po prvním automobilu se André Citroën vytasil s jeho vylepšenou verzí, která dostala označení Type B2. Auto se vyrábělo v několika verzích, dostalo lehce zvýšený výkon a také se lépe řídilo. Rovněž se ho vyrobilo více kusů: skoro 90 tisíc.
Měly jich být dvě stovky, nakonec jich vzniklo ještě méně. Už na první pohled je jasné, že model 4TC není běžné BX. Jednalo se o homologační speciál pro skupinu B s přeplňovaným čtyřválcem o výkonu 147 kW pod kapotou a hydropneumatickým odpružením. Silniční verze nebyla zrovna spolehlivá, takže jen z necelých 90 vyrobených kusů jich řadu automobilka vykoupila zpět a údajně sešrotovala. Do dnešních dnů se jich tak dochoval jen zlomek.
Naopak Citroën Xanae z roku 1994 nakonec vyústil v sériové MPV Xsara Picasso, které si získalo přízeň zákazníků po celé Evropě.
Moderní historie Citroënu v rallye je spojená především s jedním jménem - Sébastien Loeb. Řada závodních speciálů tak má na okně jeho jméno, ať už jde o Saxo Kit Car, nebo pozdější DS3 WRC. S touto Xsarou Kit Car vyhrál Loeb v roce 2001 francouzské mistrovství.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
18. 4. 2022 6:32
Pokud zrovna není jarní výstava Retromobile nebo podzimní autosalon, Paříž na první pohled nemá milovníkům automobilů moc co nabídnout. Přitom na předměstí francouzské metropole, nedaleko bývalé továrny PSA v Aulnay-sous-Bois, stojí na první pohled obyčejná hala. V ní má však své muzeum Citroën a zhruba tři stovky automobilů v něm stojících si může prohlédnout i široká veřejnost.

Conservatoire Citroën, jak se depozitář či muzeum s téměř 300 automobily (to je největší mezinárodní sbírka aut s dvojitým šípem) oficiálně jmenuje, je možné navštívit od pondělí do soboty mezi 9:30 až 12:00 a 13:00 až 17:30. Vstupenka pro dospělého stojí deset euro, dítě od sedmi do osmnácti let platí polovinu a do šesti let pak dokonce nic. Možné jsou i komentované prohlídky, které je ale potřeba si předem zarezervovat v konkrétní vyhrazené termíny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy