Od prvního září opět zpřísní emisní normy. Škodliviny se budou kontrolovat i u ojetin

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 8. 2019 6:02
Stejně jako vloni představuje i letošní první září datum, kdy se musí automobilky připravit na nové emisní normy. Změna tentokrát není tak výrazná jako před dvanácti měsíci, kdy byl povinně zaveden nový měřicí cyklus, i tak se ale některé značky s přeměřením svých modelů potýkají a u některých se dočkáme výpadků v nabídce. Kromě toho bude zavedeno měření i již provozovaných "ojetých" aut. Podívejte se, co se na nás chystá.
Foto: Reuters

Problémy u koncernu Volkswagen

Stejně jako vloni pocítí nástup nových norem nejvíce koncern Volkswagen. Situace by ale neměla být tak extrémní, minulý rok na podzim chyběly v nabídce celé modely nebo řada nejoblíbenějších motorových variant u klíčových modelů, jako je kompaktní VW Golf.

"V tuto chvíli je na nové emisní předpisy připraveno 80 % variant pohonných ústrojí," říká mluvčí českého zastoupení značky VW David Valenta. Dočasný problém očekává u pěti procent nabídky, omezení ale mají trvat jen několik týdnů, a nemá tedy dojít například k situaci, že by vůbec nebylo dostupné oblíbené SUV Tiguan nebo motor 2.0 TDI.

Podobnou 80procentní připravenost hlásí i Audi, Seat očekává u některých typů prodloužení dodací lhůty v řádů týdnů.

Podrobnější informace máme pro užitkové modely VW. Vozy VW Caddy budou s benzinovými motory TSI dostupné od října, to samé platí o pick-upu Amarok s manuální převodovkou, zpoždění u velké dodávky Crafter může dosáhnout jednoho měsíce, v případě samostatných podvozků se očekává výpadek dokonce až do konce roku. Oblíbený Transporter/Multivan prochází faceliftem, nové modely lze zatím jen předobjednávat.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy