Od prvního září opět zpřísní emisní normy. Škodliviny se budou kontrolovat i u ojetin

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 8. 2019 6:02
Stejně jako vloni představuje i letošní první září datum, kdy se musí automobilky připravit na nové emisní normy. Změna tentokrát není tak výrazná jako před dvanácti měsíci, kdy byl povinně zaveden nový měřicí cyklus, i tak se ale některé značky s přeměřením svých modelů potýkají a u některých se dočkáme výpadků v nabídce. Kromě toho bude zavedeno měření i již provozovaných "ojetých" aut. Podívejte se, co se na nás chystá.
Foto: Green NCAP

Co zůstává?

K prvnímu září nedochází k žádným úpravám limitů emisí vzniklých za jízdy. Stále platí vloni na podzim zavedené ostřejší omezení emisí pevných částic u benzinových motorů s přímým vstřikováním, které většinu automobilek donutilo nainstalovat do výfukového potrubí částicový filtr. Od letošního prvního září, už ale nebude možné přihlásit vozy s normou Euro 6c, všechna auta budou muset povinně plnit Euro 6d-TEMP, podle níž ale vozy šlo homologovat již od roku 2017. Nepřináší však zpřísnění limitů ale upravuje měřicí cykly,

Ani ty neprochází zásadní změnou: ke schválení typu je stejně jako od loňského září nadále nutné absolvovat se správnými hodnotami laboratorní měření dle realitě bližšího nastavení označeného WLTP (stačilo pro Euro 6c) a součástí je pro již prodávané vozy s Euro 6d-TEMP běžná emisní kontrola v provozu dle předpisu zvaného RDE s mobilním měřicím zařízením (jako ho má Ford Fiesta na obrázku).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy