Daimler vyvíjí elektromobil s bezdrátovým nabíjením

Zbyněk Klíč
22. 12. 2011 8:22
Hlavní výhodou systému je, že majitelé elektromobilů Daimler už nebudou potřebovat elektrickou zásuvku a kabel k dobíjení akumulátorů svého vozu
Daimler
Daimler | Foto: Daimler

Koncern Daimler se chystá zkoušet nový indukční nabíjecí systém.

Systém bude fungovat tak, že řidiči zaparkují svůj vůz na speciální indukční desce, pod kterou je v zemi umístěná velká cívka. Baterie se nabije působením elektromagnetického pole. Auto bude muset být na desce umístěno ve správné poloze, k tomu ale slouží jedna z funkcí systému Comand, který Daimler použil již u sériové verze.

Hlavní výhodou nového způsobu nabíjení je, že majitelé elektromobilů už nebudou potřebovat elektrickou zásuvku a kabel k dobíjení akumulátorů svého vozu. Testy nového systému začnou v březnu příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy