Přehled změn u Dacií podrobně. Duster má jako jeden z mála aut i motory bez turba

Jan Matoušek Jan Matoušek
6. 9. 2018 6:03
Od 1. září vstoupila v platnost emisní norma Euro 6.2 nebo také Euro 6c, která zcela změnila přístup k měření spotřeby a emisí. Vedle upraveného laboratorního cyklu přibyly i jízdní zkoušky v reálném provozu. To výrazně překopalo nabídku většiny výrobců, přičemž zážehové agregáty bez přeplňování ve větších autech již téměř nekoupíte. To neplatí pro rumunskou Dacii, která i vzhledem k příznivé ceně atmosférické jednotky zachovala. Zároveň ale přibyl třeba nový diesel 1.5 Blue dCi. Na kompletní změny v portfoliu rumunské značky se podívejte do galerie.

Na podrobný přehled všech nabízených modelů Dacia se podívejte zde.

Foto: Ondřej Běhal

Turbo nechybí

Pro nejvyšší stupeň výbavy Arctica (u Loganu MCV navíc ještě oplastovaná verze Stepway) nabízí Rumuni vedle atmosférického litrového tříválce také přeplňovaný tříválec 0.9 TCe o výkonu 66 kW. Ten je standardně dodáván se systémem stop & start a podobně jako litr také s manuální převodovkou o pěti stupních.

Nová metodika se na jednotce podepsala zvýšením průměrné spotřeby o čtyři desetiny litru na 100 km. Nově také sedan i kombi konzumují 5,3 l / 100 km. Vyšší jsou i emise, konkrétně na úrovni 120 g CO/ km. Naopak dynamika, tedy především zrychlení za 11,1 sekundy, se ani pro jednu karoserii nezměnila. Stejná zůstala i cena - sedan s 0.9 TCe začíná na 235 400 korunách, kombi na 257 400 korunách. Verze Stepway vyjde na 286 400 korun.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy