Cupra UrbanRebel: Městský závoďák ze Španělska je předobrazem elektrické Fabie

Cupra UrbanRebel Concept.
Foto: Cupra
Martin Přibyl Martin Přibyl
2. 9. 2021 11:05
Španělská sportovní odnož automobilky Seat, Cupra, v předstihu před autosalonem v Mnichově představila koncept malého elektromobilu. Jmenuje se UrbanRebel a měl by posloužit i jako předzvěst celé řady malých koncernových elektrických aut, která se na trhu objeví v roce 2025.

"Tento závodní koncept je radikální interpretací našeho městského elektromobilu, který uvedeme v roce 2025," prohlásil k UrbanRebelu šéf Seatu a Cupry Wayne Griffiths. Malý elektromobil podle něj není klíčovým projektem jen pro španělskou značku, ale pro celou skupinu VW. "Naším cílem je vyrábět v továrně v Martorellu na půl milionu městských elektromobilů i pro další značky koncernu Volkswagen. Tyto vozy zpřístupní elektromobilitu masám," dodal Griffiths.

Sériová verze bude založená na zkrácené verzi elektrické platformy MEB, na níž již dnes jezdí Volkswageny ID.3 a ID.4 nebo Škoda Enyaq. Rozměry studie víceméně odpovídají čtvrté generaci Fabie, na délku má auto 4080 milimetrů, na šířku necelých 1,8 metru a na výšku 1444 mm.

Design vozu má sice inspirovat sériovou verzi, ale jeho základní prvky jsou pojaty radikálnějším způsobem, aby studie měla, jak se píše v tiskové zprávě, charakter většího rebela. Mezi tyto prvky má patřit žraločí nos auta, čelní okno, které opticky přechází do bočních a vytváří tak dojem závodní přilby, nebo obrovský zadní spoiler.

Dá se tušit, že sériové verze budou navíc o něco slabší než koncept, u nějž výrobce slibuje výkon 250 kW, krátkodobě dokonce 320 kW.

O dojezdu a dalších parametrech Cupra v tiskové zprávě mlčí. Podle staršího vyjádření šéfa VW Herberta Diesse se již nějakou dobu počítá s tím, že by malé koncernové elektromobily měly používat levnější lithiumželezofosfátové baterie.

Ty mají však také nižší kapacitu, základní verze malých elektroaut by měla mít akumulátor s kapacitou 30 kWh, což by jim mělo umožnit ujet na jedno nabití lehce pod 200 kilometrů. Dražší verze dostanou 45kWh baterie a dojezd se u nich zvedne asi na 290 kilometrů. Cena by měla startovat někde okolo půl milionu korun.

Studie Cupra UrbanRebel se představí na autosalonu IAA v Mnichově, který se veřejnosti otevírá v úterý 7. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy