Audi A3, Škoda Octavia, Seat Leon a VW Golf: Kterou ze "stejných" ojetin vybrat?

Tomáš Starý
8. 4. 2019 6:02
Dnes najdeme jen málo automobilek, které by si držely draze vyvinutou techniku samy pro sebe. Když vynecháme výrobce exkluzivních aut, tak z těch běžných nás napadá snad jen Subaru se svými plochými motory. I ono ale třeba při vývoji okrajového sportovního modelu BRZ spolupracovalo s Toyotou. Podobný přístup aplikují i jiní výrobci. Nemusíme chodit daleko, vždyť česká automobilka Škoda ve velkém čerpá ze skladů koncernu Volkswagen, ať už jde o motory, převodovky, nebo celé podvozkové platformy. A protože současná generace Octavie je nejprodávanější nové auto a zároveň nejžádanější ojetina, pojďme si právě ji (a příbuzné modely koncernu VW) představit.
Škoda Octavia má na trhu hned tři technicky velice spřízněné souputníky. Který je ale nejlepší?
Škoda Octavia má na trhu hned tři technicky velice spřízněné souputníky. Který je ale nejlepší? | Foto: Škoda Auto
Foto: VW

Všichni jsou si rovni?

Volkswagen pro nové modely segmentu C s motorem vpředu napříč připravil tzv. modulární platformu, pro kterou se vžilo označení MQB (z německého Modularer Querbaukasten). O co se jedná? Vlastně jde o společný technický základ, na kterém vybrané modely stojí. I když by se mohlo říci, že mají Octavia, Golf, Leon nebo i Audi A3 zcela stejný podvozek, tak jednoduché to zase není. Octavia má třeba delší rozvor a jednotlivé modely mají odlišné ladění podvozku, řízení a jiné brzdy.

Vyloženě stejná auta to tedy nejsou, ale velice podobná skladba pohonných jednotek a sdílení některých konstrukčních skupin navádí k myšlence, že bude vlastně úplně jedno, jaké provedení si koupíte. Jenže při bližším zkoumání narazíme na větší rozdíly, které mohou být pro kupce ojetiny poměrně zásadní.

 

Právě se děje

Další zprávy