Čtvrtina lidí si stále z porodnice vozí děti bez autosedačky

Radek Pecák Radek Pecák
10. 8. 2015 15:03
Naopak sedmnáct procent rodičů ve Velké Británii míří do obchodu s autosedačkami již v prvních třech měsících těhotenství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ADAC

Téměř čtvrtina evropských rodičů absolvuje první cesty v automobilu se svým novorozencem bez dětské autosedačky.

Vyplývá to z průzkumu jednoho z předních výrobců tohoto zařízení, společnosti Britax Römer. Průzkum se konal v několika zemích západní Evropy, postsocialistické země reprezentovalo Polsko.

Právě v této zemi je lehkovážnost rodičů největší, ukázal průzkum. Téměř polovina z nich (48 procent) si sedačku kupuje až po narození dítěte.

Naopak  nejstarostlivější jsou ve Velké Británii. Zdejších 84 procent tatínků a maminek si ji pořídí ještě v okamžiku, kdy dítě spočívá v lůně matky. Sedmnáct procent z nich dokonce již v prvních třech měsících těhotenství.

Podle průzkumu je zarážející, že výběru autosedačky se řada lidí věnuje jen velmi okrajově. Každý pátý rodič nad výběrem vhodné autosedačky strávil méně než hodinu času, ve Švédsku se mu dokonce 16 % rodičů nevěnovalo vůbec. Nejzodpovědnější jsou v tomto směru rodiče ve Španělsku. Až 20 % z nich se o autosedačce rozhoduje nejméně měsíc, a 15 % dokonce po dobu celých devíti měsíců těhotenství.

Navíc je příliš nezajímají parametry daného výrobku. Největší část evropských rodičů se rozhoduje podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a kompatibilita s autem stojí až na druhém místě.

„Nákup autosedačky je vždy potřeba pečlivě promyslet. Je nezbytné vzít v úvahu nespočet faktorů, od evropských norem až po kompatibilitu s vozidlem. Je zarážející, že téměř pětina evropských rodičů věnuje více času výběru telefonu nebo tabletu než nákupu první autosedačky pro své dítě, komentoval výsledné statistiky Paul Gustavsson, výkonný ředitel společnosti Britax Römer.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy