Čím majitelé ojetin podvádějí autobazary? Stočené tachometry nejčastější nejsou

Jan Matoušek Jan Matoušek
20. 6. 2017 9:31
Často se hovoří o tom, že autobazary nabízené vozy upravují, aby je prodaly za co nejvyšší cenu. Děje se to ale také obráceně. Majitelé ojetin se snaží své auto upravit a prodat ho bazaru se skrytou vadou, která by jeho cenu při odhalení výrazně snížila. Denně tak bazary odmítají desítky i stovky automobilů, právě proto, že mají nějakou vadu. V následující grafice se podívejte na nejčastější podvody.

Nejprodávanější automobily na českém trhu najdete pod tímto odkazem.

Foto: Radek Pecák

Absence či nefunkčnost filtru pevných částic

Nejčastější příčinou odmítnutí automobilu pro někoho možná překvapivě není stočení tachometru, ale snaha prodat auto s neexistujícím nebo nefunkčním filtrem pevných částic. Ten se montuje především do aut se vznětovým motorem, kde zachycuje pevné částice. Životnost filtru je přitom kolem 80 až 240 tisíc kilometrů a jeho výměna je poměrně nákladná. "Majitelé vozu s nefunkčním filtrem pevných částic nechtějí mnohdy investovat desítky tisíc korun do nákupu nového filtru, a tak se vůz snaží prodat," přibližuje situaci Pavel Foltýn z autobazaru Auto ESA.

Nejčastěji tak chybí keramická vložka, případně je filtr ve vrchní části provrtán. Jsou i případy, kdy filtr pevných částic v motoru zcela chybí. Aby auto s nefunkčním nebo chybějícím filtrem mohlo i nadále fungovat, přeprogramuje majitel řídicí jednotku. Zjistit takovou "úpravu" je ve většině případů možné jen při návštěvě servisu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy