Chystáte se na hory do Rakouska? Pozor, za špatně uložené lyže v autě můžete dostat mastnou pokutu

Eva Srpová Eva Srpová
27. 1. 2017 14:28
Ledabylé odložení lyžařského náčiní v autě se vám může značně nevyplatit. Rakouský policista vám totiž může dát pokutu, která se v extrémním případě může vyšplhat až na 2180 eur, tedy v přepočtu bezmála 60 000 korun.
Ledabyle převážené lyže v autě mohou v případě nehody krutě zranit nebo dokonce zabíjet. V Rakousku proto řidič může dostat velkou pokutu, pokud je nemá bezpečně uložené.
Ledabyle převážené lyže v autě mohou v případě nehody krutě zranit nebo dokonce zabíjet. V Rakousku proto řidič může dostat velkou pokutu, pokud je nemá bezpečně uložené. | Foto: iStock

Rakouský silniční zákon vyloženě nezakazuje přepravu lyží a ani se jí nijak podrobně nevěnuje. Jenže lyže jsou zkrátka „náklad“, a proto podléhají pravidlům o přepravě nákladu. 

V Rakousku nemusíte nutně vozit lyžařské vybavení na střeše, ale v autě ho bezpečně uložte.
V Rakousku nemusíte nutně vozit lyžařské vybavení na střeše, ale v autě ho bezpečně uložte. | Foto: iStock

Paragraf nařizuje zabezpečení nákladu v autě takovým způsobem, aby posádku neohrožoval volným pohybem. Musí být pevně ukotven tak, aby v autě zůstal na svém místě i při případném nárazu nebo ostrém brzdění.

Proto se čas od času na některých internetových fórech řeší, že v Rakousku máte mít lyže jedině ve střešním boxu, jinak dostanete pokutu. Je to skutečně tak?

Zeptali jsme se těch nejpovolanějších, rakouské policie. Zpráva od vedoucího kanceláře Wolfganga Werderitse zní následovně: „Lyže uložené ve střešním boxu jsou samozřejmě pro posádku nejbezpečnější, ale to neznamená, že je nemůžete mít v autě. Je však důležité je v kabině vozu uložit do skivaku a ten co nejpevněji zaklínit do otvoru na lyže v zadních opěradlech.“

Pokud míříte do některých oblíbených rakouských lyžařských letovisek, převážení lyží opravdu nepodceňte. Rakouská silniční kontrola by se vám totiž mohla prodražit. Je na uvážení policisty, jak moc nebezpečně jste se volným položením lyží nebo snowboardů do auta zachovali. Můžete dostat pokutu minimálně 35 eur, ale v extrémním případě až 2180 eur, což je v přepočtu necelých 60 000 korun.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy