Cestování ve třetí řadě Kodiaqu se nemusí bát ani dospělí, slibuje projektový šéf nového vozu Škody

Radek Pecák Radek Pecák
7. 7. 2016 9:00
Sedmá modelová řada mladoboleslavské automobilky oficiálně vstoupí na trh v prvních týdnech příštího roku. Ještě předtím se ale zájemci v Česku a v Německu dozvědí ceny tohoto sportovně-užitkového vozu. Podrobnosti o nejvýznamnější letošní škodovácké novince jsme zjistili při rozhovoru s Jiřím Dytrychem, vedoucím vývojového týmu, ještě před začátkem jedněch z posledních jízdních testů v Norsku. Přípravu výroby auta měl na starosti během uplynulých čtyř let a jeho pracovní život bude Kodiaq provázet i dále.
Jedny z posledních zkoušek prototypů se odehrávají v Norsku. Auta samozřejmě, až do zářijové premiéry, zůstávají zamaskovaná.
Jedny z posledních zkoušek prototypů se odehrávají v Norsku. Auta samozřejmě, až do zářijové premiéry, zůstávají zamaskovaná. | Foto: Škoda Auto

Přibližně čtyři roky trvalo, než se zcela nový model mladoboleslavské Škodovky dostal z fáze prvních koncepčních úvah a skic do sériové výroby. „První fáze prací na voze segmentu A+SUV (tak byl donedávna interně Kodiaq označován) začaly již v roce 2012. Nebylo možné nic podcenit, přece jen jde o vstup do nového segmentu,“ říká Jiří Dytrych, vedoucí týmu, který měl a má vývoj projektu vozu, později nazvaného jako Kodiaq, na starosti.

Po celou dobu vedl tým dvaceti lidí, který se v určitých fázích vývoje rozrůstal třeba až na sedm desítek odborníků.

Nastavení řízení i podvozku se ladí jak na rychlostním okruhu Nürburgring, tak i na podobných členitých silnicích v odlehlých krajích.
Nastavení řízení i podvozku se ladí jak na rychlostním okruhu Nürburgring, tak i na podobných členitých silnicích v odlehlých krajích. | Foto: Škoda Auto

V celé Škodovce není mnoho lidí, kteří by o tomto autě měli celkový přehled. Dytrych k nim však jednoznačně patří.

Jedním z primátů, kterými se Kodiaq bude pyšnit, je jeho schopnost převézt až sedm cestujících. „Zvenčí budou mít jak pětimístná, tak i sedmimístná verze stejné rozměry, beze změny zůstane i rozvor,“ uvádí Dytrych.

Objem kufru pětimístného auta bude skvělých 720 litrů, za zadními sedadly třetí řady zůstane ještě prostor 270 litrů. To je, pro srovnání, o deset litrů více, než kolik bylo k dispozici ve Fabii první generace s karosérií hatchback.

Pod podlahou kufru v pětimístné verzi bude moci být uloženo buď užší dojezdové, nebo plnohodnotné rezervní kolo. Sedmimístná varianta logicky nabídne pouze lepící sadu.

Nedílnou součástí testů jsou zkoušky na cestách s nezpevněným povrchem.
Nedílnou součástí testů jsou zkoušky na cestách s nezpevněným povrchem. | Foto: Škoda Auto

„Když bylo jasné, že tento vůz bude nabízet až sedm sedadel, měl jsem z toho současně radost i respekt. Vím totiž, že v řadě aut, u nichž se sedm míst deklaruje, je praktické použití takové kapacity diskutabilní. Jsem rád, že se nám podařilo dodržet původní zadání a ve voze je prostor skutečně pro sedm minimálně průměrně vzrostlých dospělých cestujících,“ tvrdí Dytrych. „Nebude to sice na několikadenní cestování a stovky kilometrů, ale při běžných cestách po republice bych se do třetí řady sedadel neobával usadit,“ konkretizuje.

Jeho slova nám potvrdil i další člověk ze Škodovky, který již měl možnost si vůz vyzkoušet. „A to měřím 190 centimetrů,“ dodává.

„Za takových okolností samozřejmě nebudou moci být sedáky ve druhé řadě posunuty zcela dozadu,“ připouští Dytrych a dodává, že je to trošku o komunikaci všech zadních cestujících, aby si navzájem vyhověli. Aby lidé vzadu řidiče slyšeli, bude možné využít ke komunikaci také mikrofon a zabudované reproduktory.

Na třetí řadu by podle něho měl být poměrně bezproblémový přístup, protože sedadla bude možné odklopit a posunout směrem dopředu (odborný název pro tento systém zní Easy Entry). Sedák bude možné posunovat vpřed a vzad v celkovém rozsahu 180 milimetrů.

Sedací část lavice ve druhé řadě je dělená v poměru 60:40, opěradlo ale bude možné složit v praktickém poměru 40:20:40,“ upřesňuje Dytrych. Sklon půjde pro každé sedadlo nastavit individuálně.

Schopnosti projíždět terénem mají být u Kodiaqu na špičce kategorie vozů SUV.
Schopnosti projíždět terénem mají být u Kodiaqu na špičce kategorie vozů SUV. | Foto: Škoda Auto

Díky tomu samozřejmě odpadne klasický otvor uprostřed opěradla pro převážení dlouhých předmětů, což v praxi většinou bývají lyže.

V Kodiaqu, stejně jako ve všech ostatních vozech značky Škoda, nevznikne po sklopení zadního opěradla skutečně rovná plocha. „Pokud se ale použije na přání dodávaná mezipodlaha zavazadlového prostoru, bude možné v autě třeba přespávat. „Od pátých dveří k opěradlům předních sedadel je totiž k dispozici vnitřní prostor s délkou 1793 milimetrů,“ vyčísluje Dytrych.

Obdobně jako při příchodu jiných nových modelů, nabídne i Kodiaq některá nová takzvaně simply clever řešení. „Zmínit můžu například ochranu hran dveří před poškozením v těsných prostorách. Speciální plastové díly se při otevření předních i zadních dveří samočinně vyklopí a po zavření zase ukryjí zpět,“ vysvětluje šéf projektu princip tohoto řešení.

Další novou drobností bude otočný díl ve středové konzole. Buď může posloužit jako další držák nádoby s nápojem, nebo jako polička na drobnosti.

Připojování zadní nápravy zajišťuje mezinápravová spojka Haldex nejnovější generace. Výfuky naftových verzí se ukrývají pod nárazníkem.
Připojování zadní nápravy zajišťuje mezinápravová spojka Haldex nejnovější generace. Výfuky naftových verzí se ukrývají pod nárazníkem. | Foto: Škoda Auto

V Kodiaqu se objeví další várka elektronických asistenčních systémů, které dosud Škoda v žádném jiném autě nenabízela.

Například díky čtyřem kamerám nainstalovaným po obvodu karosérie se bude moci při parkování nebo při jízdě v terénu na centrální displej promítat mnoho režimů zobrazení, mimo jiné složený obraz z ptačí perspektivy.

Poprvé bude rovněž k mání asistent usnadňující couvání s přívěsem. Řidič soupravu vyšle žádoucím směrem díky nastavení úhlu na joysticku, jímž se obvykle ovládají vnější zpětná zrcátka, a pak již jen brzdovým a plynovým pedálem koriguje rychlost couvání.

Uvažovalo se rovněž, že by v Kodiaqu, jako vůbec první Škodě, byl instalován také head-up displej. Nikoli ten klasický, kdy se navolené údaje promítají přímo na čelní sklo, nýbrž výsuvný plastový štítek. „Nakonec jsme od toho upustili, protože se nám jako lepší řešení jeví velký displej přístrojového štítu, což je označováno jako virtuální kokpit. Na něm lze totiž zobrazovat ještě daleko větší porci informací než na zmíněném head-up displeji,“ zdůrazňuje Dytrych.

Displej infotainmentu uprostřed palubní desky dostane zatím maximální úhlopříčku osm palců, připravuje se ale již ještě větší - s velikostí 9,2 palce.

Poslední ověřovací testy před startem sériové výroby probíhají na různých typech povrchu. Nejčastěji samozřejmě na asfaltových silnicích.
Poslední ověřovací testy před startem sériové výroby probíhají na různých typech povrchu. Nejčastěji samozřejmě na asfaltových silnicích. | Foto: Škoda Auto

Další významnou novinkou, kterou zajisté ocení spousta lidí, bude systém Škoda Connect. Pokud si zákazník tuto příplatkovou službu objedná, získá nejen možnost využívání internetových funkcí (např. Google Earth, Streetview, Traffic online…), ale i dálkový přístup a ovládání některých funkcí vozu prostřednictvím chytrého telefonu. V neposlední řadě též aktivní tlačítko pro zavolání na stálou informační a asistenční službu. Systém zvládá i automatické přivolání pomoci při nehodě.

Kodiaq sází na jiný princip ovládání jízdních režimů než většina konkurence – namísto otočného voliče jízdních režimů (včetně režimu pro jízdu mimo zpevněné cesty) bude mít toto SUV vše jednoduše a intuitivně dostupné tlačítkem.

„Vyznáváme filozofii, že ve škodovkách by mělo být vše uživatelsky co nejjednodušší, a proto použijeme v případě varianty s pohonem všech kol dvě tlačítka. Jedním se zvolí příslušné nastavení motoru, posilovače řízení a tlumičů (obdobně jako v Superbu a nyní rovněž v Octavii), druhým s označením Offroad se pak spustí asistenční systémy pro jízdu mimo zpevněné cesty,“ říká. V režimu Individual ho bude dále ještě možné uzpůsobit konkrétním potřebám. Obě tlačítka najdou pozici na středovém panelu palubní desky.

Podle něho nebude sice Kodiaq vozem pro jízdu v opravdu těžkém terénu, nicméně solidní světlá výška 194 milimetrů i velmi dobré nájezdové úhly by měly zajistit bezproblémový průjezd ve většině situací mimo zpevněné silnice.

Dodržení odpovídajících nájezdových úhlů bylo nutné současně i proto, aby Kodiaq získal oprávnění tahat přívěsy o hmotnosti až 2,5 tuny. Koule tažného zařízení se vyklopí po stisknutí tlačítka a v žádoucí poloze se aretuje kopnutím nohy. Stejným způsobem se pak uvolní a zajistí pod nárazníkem, pokud již není zapotřebí.

Kodiaq bude poháněný čtyřválcovými motory v pěti výkonových variantách. Benzinové mají zdvihový objem válců 1,4 a 2 litry, kubatura turbodieselů bude výhradně dvoulitrová. Nejsilnější verze benzinového agregátu nabídne maximální výkon 132 kW, dieselová jednotka bude mít 140 kW. V Česku si nikdo nebude moci koupit Kodiaqa, který by měl méně než sto padesát koňských sil, zaručuje Dytrych.

Alternativní typy pohonu minimálně pro první roky výroby k dispozici nebudou. Plug-in hybridní pohon je v případě Škody vyhrazen pro jiné modely a prozatím se nepočítá ani s verzí poháněnou stlačeným zemním plynem. „Zatím tak trochu opatrně uvažujeme o čistém elektropohonu, to by ovšem musely být v dohledné době k dispozici cenově dostupné baterie umožňující reálný dojezd kolem 400 až 500 kilometrů. Neméně důležité pro konečné rozhodnutí v tomto směru jsou budoucí reakce zákazníků na vozy tohoto provedení.

Kodiaq se oficiálně představí 1. září při světové premiéře, během podzimu pak budou odtajněny ceny a prodej na českém a německém trhu začne na počátku roku 2017.

Kromě tří základních stupňů výbav se později nabídne i sportovněji vyhlížející varianta, Laurin&Klement, a možná i některé další.

Karosářská varianta kupé se jistojistě připraví pro čínský trh; to, zda by se vyplatila i výroba v tuzemsku a prodeje v Evropě, stále není rozhodnuto.

 

Právě se děje

před 12 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy