Český útok na indický automobilový trh. Takto bude vypadat tamní škodovácké SUV

Foto: Škoda Auto
Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 1. 2020 11:39
Indický automobilový trh by po tom čínském mohl být pro výrobce velkou příležitostí. Uspět je na něm ale velice těžké a koncernu VW se to zatím moc nedařilo. Tamní trh si žádá svébytné modely, upravené verze evropských trhů mu nevyhovují. Novou koncernovou strategii v druhé nejlidnatější zemi světa nově zastřešuje Škoda a její součástí budou i zcela nové škodovky.

Jejich první ochutnávkou bude studie malého SUV Škoda Vision IN, kterou česká značka představí na začátku února na výstavě Auto Expo 2020 v Dillí. Auto bude mít na délku 4,26 metru, velikostně by tedy mělo odpovídat evropské verzi modelu Kamiq.

Speciálně upravený ale bude technický základ - platforma MQB-A0-IN. Modulární stavebnice je navržena pro potřeby indického trhu a v budoucnu by ji měly využívat i další indické modely koncernových značek. V konceptu Vision IN bude použita vůbec poprvé.

Ač by se dalo čekat, že auto určené pro indické zákazníky s menší kupní silou, než mají ti v Evropě, bude laciné, studie působí podle prvních skic poměrně hodnotně. Interiéru vládne volně stojící dotykový displej nebo digitální přístrojový štít. Zajímavostí je krystalický prvek v jejím středu.

Interiér studie Škoda Vision IN.
Interiér studie Škoda Vision IN. | Foto: Škoda Auto

Atraktivně vypadá rovněž vnější design vozu s nízkými předními světlomety, výrazným difuzorem a světelným pásem mezi zadními odrazkami.

Škoda Auto řídí a koordinuje aktivity koncernových značek v Indii. V roce 2018 skupina VW oznámila, že v rámci projektu India 2.0 proinvestuje miliardu eur. Vision IN je prvním automobilovým výsledkem této investice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy