Český supersport po 20 letech ožije jako závodní speciál

Radek Pecák Radek Pecák
15. 6. 2015 16:30
Roadster Innotech Mysterro vznikl jako supervýkonný sportovní automobil ze střechy a bočních okének.
Budoucí kupé by mohlo vypadat zhruba takto.
Budoucí kupé by mohlo vypadat zhruba takto. | Foto: Jiří Král

Praha - Nový projekt supervýkonného vozu určeného pro závodění na okruzích chystá designér Václav Král s občanským sdružením Tamrak.

Chtějí využít projekt roadsteru Innotech Mysterro, který je dílem designéra Václava Krále a jeho syna Jiřího. Představil se už v roce 1995 na brněnském autosalonu, v té době také vůz získal Národní cenu za design.

Vůz má ve své původbí podobě některé rysy připomínající hypersport Ferrari F 50. Takto se představil návštěvníkům slavnosti Legendy.
Vůz má ve své původbí podobě některé rysy připomínající hypersport Ferrari F 50. Takto se představil návštěvníkům slavnosti Legendy. | Foto: Radek Pecák

V devadesátých letech se připravovala výroba série několika desítek kusů pro americké zákazníky, avšak kvůli nedostatku peněz projekt zkrachoval. Jediný existující prototyp pak téměř dvě desetiletí odpočíval v garáži. Nikdy nemohl vyjet na silnice, protože nezískal homologaci, a tudíž nemohl získat ani registrační značku.

Design zadní části se zcela vymyká evropským zvyklostem.
Design zadní části se zcela vymyká evropským zvyklostem. | Foto: Radek Pecák

Nakonec majitel firmy Innotech Zdeněk Mrkvica projekt odprodal občanskému sdružení Tamrak.

Díky němu se automobil letos po dlouhé době opět objevil na veřejnosti. Nejprve na závodním okruhu v Hradci Králové a o druhém červnovém víkendu i na motoristické slavnosti Legendy v areálu pražské psychiatrické léčebny Bohnice.

Růžová barva použitá v interiéru měla nalákat kupce z USA.
Růžová barva použitá v interiéru měla nalákat kupce z USA. | Foto: Radek Pecák

Sdružení Tamrak se věnuje propagaci závodních vozů kopřivnické automobilky Tatra a provozuje například originální závodní automobil Tatra T2 603 B6 nebo Tatra Ecorra V8 Sport.

Jelikož Mysterro navazuje na původní český supersport Tatra MTX, jsou členové sdružení odhodláni ho začlenit do svých aktivit.

"V současné době plánujeme výrobu minimálně dvou kusů auta určeného pro vytrvalostní závody v německé sérii," řekl online deníku Aktuálně.cz člen sdružení Ladislav Tkáč. "Pokud se pak objeví zájem, mohou být postaveny i další exempláře," slibuje.

Motorový prostor byl připravený i na montáž dvanáctiválce.
Motorový prostor byl připravený i na montáž dvanáctiválce. | Foto: Radek Pecák

Při konstruování opět spoléhají na designéra Jiřího Krále, který již má hotové první skicy. "V tuto chvíli je pravděpodobné, že původní speedster, který neměl střechu, boční okénka ani ochranné oblouky, zejména kvůli bezpečnostním předpisům přebudujeme na kupé," uvádí Král. Náležitým způsobem se také samozřejmě upraví tvary přední i zadní části vozu," doplňuje. Kromě toho se připravuje prodloužení rozvoru ze současných 2,7 metru na tři metry.

V motorovém prostoru, kde podle představ původních otců projektu měl být umístěn dokonce dvanáctiválcový motor s výkonem 750 koňských sil, bude nejspíše pracovat osmiválec původem z amerického Chevroletu Corvette.

"Předpokládáme, že vůz bude hotový a připravený pro testování a možná i první závody již v roce 2017," dodává Tkáč. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy