Česko-slovenský automobilový souboj. Kdo vyrábí pokrokovější, větší a rychlejší vozy?

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 24. 6. 2016 15:56
Jestliže se o České republice mluví jako o zemi automobilům zaslíbené, o Slovensku to platí v ještě větší míře. Pokusili jsme se kvantifikovat, jak v současnosti vypadá porovnání obou zemí podle deseti důležitých kritérií.
Ze Slovenska míří do světa rovněž vozy prémiové značky Audi.
Ze Slovenska míří do světa rovněž vozy prémiové značky Audi. | Foto: Audi

1.Celková výroba

V tomto parametru je stále ještě lepší Česká republika, přestože Slovensko vloni dosáhlo na další rekordní číslo a poprvé se v této zemi vyrobilo přes milion automobilů. V Česku padl rekord také a celková bilance se těsně přiblížila hranici 1,3 milionu.

Česko se tedy na počátku souboje ujímá vedení 1:0.

2. Počet vyrobených automobilů na hlavu

Vzhledem k výše uvedenému a při znalosti poměru velikosti obyvatelstva obou zemí přibližně 2:1 je jasné, že v tomto bodě jsou lepší Slováci. V přepočtu na 1000 obyvatel připadá 184 nově vyrobených vozů, v ČR je to jen 123. Mimochodem, v tomto parametru je Slovenská republika nejlepší na světě.

Stav se vyrovnává na 1:1.

3. Počet značek aut, která se na území dané země vyrábí

Slovenští dělníci montují v celkem třech automobilkách vozy sedmi automobilových značek. V Žilině se jedná o vozy Kia, v Trnavě o vozy Peugeot a Citroën a v Bratislavě o auta značek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda. Česká republika má na svém kontě výrobu značek Škoda, Seat, Hyundai, Toyota, Peugeot a Citroën, tedy šesti.

Průběžný stav je 2:1 ve prospěch Slovenska.

4. Počet modelů, které sjíždějí v dané zemi z výrobních pásů

Na Slovensku se aktuálně vyrábí vozy Volkswagen Touareg, Volkswagen Up, Audi Q7, Škoda Citigo, Seat Mii, Peugeot 208, Citroën C3 Picasso, Kia Cee´d, Kia Venga a Kia Sportage – tedy celkem 10. V tuzemsku do výčtu patří Škoda Octavia, Rapid, Fabia, Yeti a Superb, dále Hyundai i 30, ix20 a Hyundai Tucson, Citroën C1, Toyota Aygo a Peugeot 108 a ještě Seaty Toledo a Ateca. To už je 13. Na konci roku ještě přibude Škoda Kodiaq. Slovensko hodlá za několik let po postavení továrny Land Rover kontrovat nějakým novým typem SUV.

Česko vyrovnává na 2:2.

5. Počet vyráběných karosářských verzí

I tady je lepší Česká republika. Zatímco pouze Kia v případě modelu Cee´d nabízí více karosářských variant, v České republice se v několika verzích vyrábějí čtyři škodovky a Hyundai i30.

Stav se posouvá na 3:2 ve prospěch Česka.

6. Výroba aut s alternativními pohony

Mezi ty lze v současné době počítat především hybridy, elektromobily a vozy spalující stlačený zemní plyn CNG. Zatímco z Česka míří na trh vozů s alternativními pohony pouze Škoda Octavia, na Slovensku si lze objednat všechny tři minivozy –  Mii, Škoda Citigo a  Volkswagen Up ve verzi na CNG. Up pak dokonce také jako elektromobil. Audi Q7 i Touraeg pak odjíždí ze Slovenska rovněž jako hybridy.

Slovensko opět vyrovnává - 3:3.

7. Největší a nejdražší vyráběné auto

Audi Q7 patří mezi největší osobní automobily, které se vyrábějí v Evropě, v Česku je zatím největším typem Superb. Podstatně dražší než škodovácká vlajková loď je také Volkswagen Touareg.

Nový stav je 4:3 pro Slovensko.

8. Nejrychlejší auto

Podle parametru zrychlení z nuly na stokilometrovou rychlost je v porovnání aut z obou zemí nejrychlejší Audi S Q7. Jeho zrychlení je vyjádřeno hodnotou 4,8 sekundy. V Česku se zatím nevyrábí nic rychlejšího než Škoda Superb s pohonem všech kol a benzinovým dvoulitrovým turbomotorem o výkonu 206 kW pod kapotou. Ten se z klidu na stokilometrovou rychlost dostane o sekundu pomaleji než zmíněné audi.

Slovensko odskakuje na 5:3.

9. Zastoupení vyráběných vozů v žebříčku nejprodávanějších aut Evropy

I když jsou Češi často hrdí na úspěchy Škody Octavia, na evropských trzích s novými automobily si stále o něco lépe vede Peugeot 208.

Česko už ztrácí tři body. Stav je 6:3.

10. Spolehlivost podle techniků

Podle posledního vydání žebříčku TÜV report, což je tradiční hodnocení spolehlivosti aut na základě výsledků prohlídek na německých stanicích technické kontroly, na tom auta z Česka a Slovenska nejsou úplně skvěle. Nejlepší umístění má v roce 2016 v kategorii aut poprvé přijíždějících na kontrolu Volkswagen Up na děleném 21. místě. Následuje Peugeot 208 na 40. místě. Hned za ním následují „české“ vozy Škoda Roomster a Yeti a Kia Venga. Nad průměrem všech hodnocených aut skončila ještě Škoda Superb a Toyota Aygo. Naopak až na spodních příčkách žebříčku mají také Česko a Slovensko zástupce. 111. skončil Hyundai i30, 113. Škoda Octavia a 116. Citroën C3 Picasso.

I zde je tedy o něco lepší Slovensko a celkově tak vítězí poměrně drtivě 7:3

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy