Česko má unikátní mapu pro varování před srážkami se zvěří. Největším nebezpečím jsou srnky

Radek Pecák Radek Pecák
22. 1. 2016 12:33
Již osm let policie zaznamenává u jednotlivých druhů dopravních nehod také přesnou polohu pomocí souřadnic GPS. Díky tomu Centrum dopravního výzkumu vytvořilo aplikaci, pomocí níž se mohou řidiči předem připravit na zvýšené riziko srážky se zvěří.
Srážka s velkým zvířetem může být životu nebezpečná i pro posádku automobilu, jak ukázaly i provedené crash testy.
Srážka s velkým zvířetem může být životu nebezpečná i pro posádku automobilu, jak ukázaly i provedené crash testy. | Foto: ADAC

Na celkové silniční síti v České republice, která měří zhruba  39 000 kilometrů, existuje 261 kilometrů, kde řidičům hrozí poměrně velké riziko, že se střetnou s nějakým větším zvířetem. Přesná místa mohou řidiči snadno nalézt na internetové adrese srazenazver.cz.

Na každém z těchto 261 kilometrů je v průměru riziko nehody automobilu nebo motocyklu zaviněné zvěří 66krát větší než na zbývajících úsecích silnic.

Vyplývá to z analýzy tohoto typu dopravních nehod, kterou zpracovali pracovníci Centra dopravního výzkumu (CDV), oddělení geoinformatiky.

Největší riziko je v současné době v okresech Česká Lípa, Mladá Boleslav, Příbram a Benešov, časté jsou také nehody se zvěří v okolí Ostravy a Zlína. Mapa se na základě informací, které o těchto nehodách přicházejí prostřednictvím Národního dopravního informačního centra, každodenně aktualizuje.

"Již od roku 2007 policie, která vyjíždí k dopravním nehodám, eviduje také přesnou geografickou polohu těchto událostí," uvádí vedoucí oddělení geoinformatiky CDV Michal Bíl. "I když zhruba v polovině případů nejsou druhy zvířat, které způsobily dopravní nehodu identifikovány, přesto můžeme říci, že největším rizikem jsou srny," uvedl Bíl. Jejich podíl na celkovém množství dopravních nehod, při nichž se vozidlo střetne se zvěří, činí 67 procent.

Následují s přibližně deseti procenty divoká prasata. V letech 2011-2014 se ale stalo také 127 srážek s jelenem.

V této souvislosti Michal Bíl podotýká, že i v takovém případě je lepší s autem do zvířete narazit. "Z databáze policie jsme získali data, že při téměř třiceti tisíci nehodách zaviněných srážkou vozidel se zvěří zahynulo v letech 2007-2013 celkem 12 osob a 51 bylo těžce zraněno. Při nehodách, které vznikly v důsledku toho, že se motorista snažil srážce se zvířetem zabránit, bylo ve stejném časovém období těžce zraněných úplně stejně a mrtvých jen o dva méně. Takových nehod ale policie eviduje jen dva a půl tisíce. To znamená, že riziko vážných následků je při takovém počínání více než desetkrát vyšší," upozorňuje Bíl.

Zpracovaná statistická data také ukazují, že největší počet srážek se zvěří se stává na jaře, zejména v květnu a pak také v podzimních měsících říjen a listopad. "Pokud jde o denní dobu, tak je obvykle krátce před východem slunce a rovněž hodinu až dvě po jeho západu," dodává Bíl.

O metodu, kterou používá Centrum dopravního výzkumu při stanovování rizikových míst, již projevily zájem i další státy. Například Slovensko i Švédsko. "Tam se tomu věnují opravdu intenzivně, protože srážka s losem je opravdu velmi nebezpečná," říká Bíl.

Další mapa, která vznikla díky tomuto oddělení Centra dopravního výzkumu, varuje před místy, kde se stávají nehody za mokra. Prohlédnout si ji můžete na adrese kdebourame.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy