České firmy více využívají telematiku v autech, někteří se ale bojí ztráty soukromí

ČTK ČTK
18. 11. 2020 10:39
Instalace telematiky do aut má své výhody. Firmy díky tomu mohou snížit náklady a mají přehled, kde se auto nachází a kudy s nimi zaměstnanec jezdí. Právě této kontroly se ale někteří obávají. Z průzkumu vyplývá, že trochu jinak se na problematiku dívají české firmy a ty ze zahraničí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

České firmy stále více využívají telematická zařízení pro správu svých vozových parků. Techniku používá už přes 35 procent tuzemských podnikatelů, což je i více, než činí evropský průměr. Vyplývá to z průzkumu Arval Mobility Observatory. Telematiku využívají nejčastěji pro snižování nákladů na vozový park, prevenci zneužití a lokalizaci vozidel nebo zlepšení provozní efektivity.

Firmy mohou prostřednictví telematických zařízení instalovaných v autech sledovat data o nájezdu kilometrů, poloze vozu, spotřebě paliva, chování řidiče a dalších parametrů používání firemních vozů. Samotná jednotka stojí okolo 4000-6000 korun, vedle toho ještě podnikatelé platí měsíční paušál v hodnotě 100 až 200 korun.

Hlavním motivem podniků pro využívání telematiky ve vozovém parku je snížení nákladů. Takový důvod v průzkumu uvedla více než polovina firem. Přes třetina podnikatelů pak chce takto zvýšit bezpečnost a efektivnost provozu lokalizací vozidel.

Oproti řadě zemí EU naopak tuzemské firmy kladou menší důraz na ekologii. "Zatímco v Česku slouží telematika ke snížení dopadů vozidel na životní prostředí jen u 13 procent firem, ve zbytku EU klade na ekologii důraz čtvrtina společností," podotkl konzultant společnosti Arval Tomáš Kadeřábek.

Naopak společnosti, které telematiku nepoužívají, ve více než polovině případů uvedly jako hlavní důvody pro její nepořízení pochybnosti o návratnosti investice a o užitečnosti získaných údajů. České firmy naopak netrápí možné narušení soukromí řidičů, které je s využíváním telematických systémů spojené. Jako důvod pro nepořízení ho uvedlo pouhých 15 procent respondentů, zatímco v zahraničí to bylo 38 procent.

Podle průzkumu využívají telematiku ve vozidlech hlavně větší firmy, zejména podniky s více než 500 zaměstnanci. Čeští podnikatelé přitom zařízení využívají zejména u lehkých užitkových vozů. Mají k nim k dispozici knihu jízd, přehled o poruchách i pomoc dispečinku v případě nehody. Tím se také liší vůči ostatním evropským firmám, které jednotky využívají zase více u osobních vozů.

Telematiku využívají k vyřizování pojistných událostí i některé pojišťovny. Například UNIQA pojišťovna nabízí telematickou asistenci, která počítá pojistné podle počtu ujetých kilometrů nebo druhů používaných komunikací. Využívaná je pak především k nouzové asistenci při nehodě, kdy pojišťovna pomocí čidla zjistí kolizi a na jejím řešení následně spolupracuje s řidičem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy