Češi bohatnou a stávají se nomády, zamilovali se do obytných aut. Jejich prodeje výrazně rostou

ČTK ČTK
9. 11. 2017 11:58
Prodeje obytných vozů jsou v Česku nejvyšší za posledních deset let. Lidé rádi tráví dovolenou v karavanech nebo "obytňácích". S rostoucím zájmem se také na trhu objevuje více firem, které obytná auta půjčují.
O obytná auta je v Evropě velký zájem, trend kopíruje také český trh. Lidé v nich rádi tráví letní dovolenou.
O obytná auta je v Evropě velký zájem, trend kopíruje také český trh. Lidé v nich rádi tráví letní dovolenou. | Foto: Jan Markovič

Český trh s obytnými vozy v Česku nadále roste. Počet registrovaných nových obytných aut byl vloni nejvyšší za posledních deset let, a to 1125, což je o 41 procent meziročně více. Počet karavanů naopak klesl o třetinu na 623, letos už ale opět stoupá.

Trendy kopírují evropský i celosvětový rostoucí trh. Podle Jana Bízika ze Sdružení dovozců obytných vozidel je trávení dovolené v karavanu či obytném autě stále oblíbenější. V Česku však pokulhává infrastruktura a chybí podpora ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva dopravy, řekl Bízik ČTK na brněnském veletrhu Caravaning Brno.

"V Česku už prodávají i američtí výrobci a na trhu se postupně objevují také firmy, které podnikají v prodeji a půjčování karavanů. Sledujeme rostoucí trend především díky zlepšující se ekonomické situaci v ČR i dalších zemích. Roste tak potřeba využít volný čas i formou caravaningu," řekl Bízik.

Veletrh Caravaning Brno proto nabízí kromě cenově dostupnějších modelů i takové, které nabízejí pro uživatele luxusní zázemí.

Sdružení dovozců zveřejnilo údaje, že karavanisté v Česku za rok utratí za přenocování v kempech a za služby s dalšími útratami přes 1,7 miliardy korun. Přesto Bízik již několik let uvádí, že i přes nesporné ekonomické přínosy nemají ministerstva pro místní rozvoj a dopravy snahu přivést do Česka ještě více karavanistů.

"Na dopravě není vůle vyřešit výjimku v platbě mýtného pro auta nad 3,5 tuny, ministerstvo pro místní rozvoj nijak zase nepřispívá k rozvoji caravaningu. Nezajímá ho," řekl Bízik. Uvedl také, že zahraničním karavanistům doma říkají, ať se Česku vyhnou kvůli nekvalitním dálnicím a silnicím, kvůli vysokému mýtu i kvůli nebezpečnému silničnímu provozu. Chybí podle něj také komplexní služby a kempy nejsou mnohdy na dostatečné mezinárodní úrovni.

Evropský trh karavanů a obytných aut, který tvoří čtvrtinu světového, loni rostl dvouciferným tempem, a to o 11 procent na 169 000 registrací. Tahounem jsou stále především Velká Británie a Německo.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy