Přehled: Nová auta jsou v Dánsku dostupnější než u nás, i když stojí dvakrát tolik

Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 6. 2020 6:02
Jiná země, jiné platy a jiné ceny nových aut. Ačkoliv jsou nová auta pro většinu evropských trhů v základu stejná, přesto stojí v různých zemích různé peníze. Porovnali jsme proto ceny deseti nejprodávanějších nových aut v Česku na největších automobilových trzích Evropy a také v okolních státech. Jak moc drahá je v Česku třeba Škoda Octavia v porovnání s dalšími zeměmi?
Představení Škody Kamiq novinářům ve francouzském Alsasku v srpnu 2019
Představení Škody Kamiq novinářům ve francouzském Alsasku v srpnu 2019 | Foto: ČTK

Do porovnání jsme vybrali deset nejprodávanějších modelů na českém trhu za prvních pět měsíců letošního roku. Pod kapotu jsme vždy zvolili na českém trhu základní motorizaci a následně hledali její cenu na dalších evropských trzích. Vzhledem k různým výbavovým standardům napříč jednotlivými státy jsme se protentokrát zaměřili výhradně na pohonné ústrojí. Ceny vychází z ceníků jednotlivých automobilek, v úvahu jsme brali akční ceny a vynechali jen ty slevy podmíněné využitím financování. Údaje jsou platné k 3. červnu tohoto roku, pro lepší porovnávání jsme všechny ceny převedli na eura dle aktuálního kurzu Evropské centrální banky. 

Pro porovnání jsme se kromě České republiky zaměřili na Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko jako sousední státy. Dále na největší trhy v Evropě, to znamená vedle zmíněného Německa také Itálii, Francii, Španělsko a Velkou Británii. Poslední zemí, kterou jsme zvolili, je Dánsko. U něj je zajímavá vysoká daň uvalená na nově prodané vozy. Zároveň je ale také Dánsko s jedním ze států s nejvyššími hodinovými příjmy dle údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

A právě data o hrubém hodinovém příjmu (nikoliv celkových nákladech na práci) za rok 2019, která udáváme v tabulce níže, posloužila také jako ukazatel toho, jak rychle (nebo pomalu) se na daný model na jednotlivých trzích vydělává.

Hodinová průměrná mzda za rok 2019

Mzda v eurech Přepočet na koruny
Dánsko 38,29 eura 1021 Kč
Německo 27,75 eura 740 Kč
Rakousko 25,50 eura 680 Kč
Francie 24,58 eura 655 Kč
Velká Británie 22,51 eura 600 Kč
Itálie 20,51 eura 547 Kč
Španělsko 16,19 eura 432 Kč
Česká republika 9,89 eura 264 Kč
Slovensko 9,18 eura 245 Kč
Polsko 8,71 eura 232 Kč

 

Právě se děje

před 46 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy