Ceny nových aut letos stouply až o pět procent. Podobným tempem se budou zvyšovat i v příštím roce

ČTK ČTK
6. 12. 2017 12:38
Zdražují nová auta i ojetiny. Ceny nových osobních aut na českém trhu se letos zvýšily o dvě až pět procent a podobným tempem porostou i v příštím roce. Nabídkové ceny ojetých vozů letos vzrostly až o 20 procent. Vyplývá to z údajů analytických firem a obchodníků.
Škoda Kodiaq letos zdražila už dvakrát.
Škoda Kodiaq letos zdražila už dvakrát. | Foto: Škoda Auto

Podle člena automobilové expertní skupiny PwC Vojtěcha Opleštila spotřebitelské ceny rostou v rámci celé ekonomiky velmi rychle od druhé poloviny minulého roku. "A přestože ceny nových ani ojetých vozidel nepatří mezi hlavní přispěvatele inflace, rostou průměrně v rozmezí dvou až pěti procent. Větší nárůsty lze zaznamenat u ojetých vozidel," řekl ČTK.

Na úrovni jednotlivých značek pak o ceně rozhoduje poptávka po konkrétních modelech nejen v ČR, ale i z jiných trhů, které pak ovlivňují využití kapacit automobilek. Obecně automobilky využívají rostoucích příjmů domácností i firem a snaží se ceny zvyšovat.

Postupný nárůst cen podle Petra Knapa z EY ČR alespoň částečně brzdí posilující koruna. "Globální poptávka je velmi silná, český trh rychle roste a oblíbené modely se potýkají s prodlužujícími se dobami dodání. Jednou z reakcí automobilek je navyšování cen, toho využívají zejména při faceliftu nebo uvedení nového modelu. Také se častěji setkáváme s tím, že automobilky již nenabízejí holé vozy, ale i nejnižší výbavové varianty již mají slušnou doplňkovou výbavu, která logicky navyšuje cenu," podotkl.

Přitvrzující regulace a požadavky na technologické vybavení vozů budou podle expertů tlačit ceny spíše nahoru. "Průměrné ceny nových vozů pak dále bude navyšovat postupně rostoucí podíl elektromobilů, které jsou v pořizovacích cenách dražší než vozy se spalovacími motory. Nicméně předpokládáme, že elektromobily začnou cenovou hladinu v ČR významněji ovlivňovat nejdříve v horizontu dvou až tří let," dodal Knap.

Od ledna do listopadu se v Česku nově zaregistrovalo rekordních 251 628 nových vozů, což je o šest procent více, než ve stejném období loni.

U ojetých aut nabízených v bazarech nebo přes inzerát byl nárůst ceny ještě výraznější. Proti přelomu loňského a letošního roku se do listopadu cena zvýšila o pětinu na téměř 210 000 korun.

Roli podle zástupců největší sítě autobazarů AAA Auto hrálo to, že se na trhu nabízí mladší ojetiny. Jejich průměrné stáří pokleslo o tři čtvrtě roku na 9,2 roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy