Čím se jezdilo před 20 lety: Superb měl ještě šestiválec, místo Dacie byl Renault

Renault Thalia, jedno z docela oblíbených aut roku 2003. Pamatujete?
Rok 2003 byl ještě dobou, kdy se Fabia prodávala ve více karosářských variantách. A jakkoliv sedan rozhodně "díru do světa" neudělal, kombi bylo naopak hodně populární. Před dvaceti lety přitom začínalo na 304 900 korunách, v tu chvíli mělo pod kapotou rovněž tříválcovou dvanáctistovku, ale alespoň v silnější verzi se 47 kW.
Zabrousit můžeme i o segment níže, kam v roce 2003 patřila dnes už prakticky zapomenutá Agila vyráběná Opelem. Před dvaceti lety populární druh miniauta s vyšší stavbou karoserie připomínající MPV začínal na čtvrt milionu korun, pod kapotou měl 43 kW litrový benzinový motor. Zajímavost? I Agila se nabízela s naftovým motorem.
Zabrousit ale můžeme i mezi znatelně exkluzivnější vozy, které byly před dvaceti lety na českém trhu k mání. Co třeba Ferrari? Pravda, Enzo to úplně není, nicméně taková 360 Modena s 3,6litrovým osmiválcem o výkonu 294 kW dokázala také nadělat hodně parády. Nová stála nejméně 4,96 milionu korun
V roce 2003 se na trhu s SUV také pomalu zabydlovalo Porsche Cayenne, které vydláždilo cestu dnešním SUV od Ferrari, Lamborghini, Aston Martinu a dalších. Verze S s osmiválcovým motorem a pohonem všech kol stála dvě dekády zpět 2,227 milionu korun, silnější Turbo pak 3,655 milionu korun. Samozřejmě bez příplatků.
Foto: Renault
Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 1. 2023 6:02
Nemusí se to zdát jako dlouhá doba, faktem však je, že od roku 2003 uběhly už dvě dekády. Průměrná hrubá mzda byla tehdy 16 430 korun a v Česku se prodalo 149 535 nových osobních aut. Jejich nabídka se přitom za dvě dekády výrazně proměnila a na některé modely si vzpomene jen málo kdo. Připomeňte si, kolik stála nová auta před 20 lety.

Všechny ceny v tomto přehledu vycházejí z dat z dobových autokatalogů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy