Cenová válka mezi prodejci dodávek: Zapojil se i VW

Radek Pecák Radek Pecák
7. 9. 2011 13:31
Volkswagen zlevnil čtyři ze svých pěti užitkových modelů
Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter | Foto: VW

Praha - Cenová válka mezi prodejci automobilů se přesunula i do sféry užitkových vozů.

Volkswagen oznámil, že až do konce roku nabídne zájemcům o koupi některého ze čtyř užitkových modelů (VW Caddy, Transporter, Multivat a Crafter) slevy ve výši až 150 000 Kč. Další slevu získají ti, kteří se rozhodnou o financování koupě prostřednictvím společnosti Škofin.

"Užitkové vozy s logem Volkswagen jsou nyní na českém trhu v historii naší značky nejdostupnější," uvedl vedoucí divize VW Užitkové vozy společnosti Import Volkswagen Group (IVG) Jan Procházka. Z celé palety svých vozů Volkswagen nezlevnil pouze terénní pickup Amarok. "Jedná se o nový model, je celosvětově vyprodán, a i kdybychom chtěli navýšit přidělenou kvótu pro Českou republiku, tak to není možné," vysvětlil Procházka tento krok.  

Stotisícové slevy získáte i u Citroënu a Fordu

Svá užitková auta zlevňují i ostatní velcí hráči na tomto trhu, tedy Citroën a Ford. Konkrétně Ford již od července prodává bestseller Transit v akci od 320 000 korun.

Originální ceníková cena přitom byla o 120 tisíc korun vyšší. Také sleva u Citroënu Jumper je velmi vysoká. Může dosáhnout až několika set tisíc Kč. Akční cena vozu je nyní 349 900 Kč bez DPH.

Ceny užitkových vozů letos v průměru klesají v celé Evropě. "Ne všude však stejně, záleží na konkrétní situaci v regionu, zda se tam neodehrává nějaká místní krize a podobně," vysvětlil generální ředitel IVG Rudolf Javurek. Podle něho nyní Česko patří v Evropě ke zhruba třetině zemí, kde jsou slevy nejvyšší.

Statistiky Svazu dovozců automobilů uvádějí, že letos stoupl prodej lehkých užitkových vozů na českém trhu od ledna do srpna o osm procent. Všichni prodejci dohromady prodali 8032 vozidel. Nejprodávanější byly značky Ford, Citroen a Fiat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy