Čas letí: Jedenáct aut, jimž bude letos třicet a oficiálně se z nich stanou veterány

Martin Přibyl Martin Přibyl
5. 1. 2019 7:05
Třicáté narozeniny jsou pro vůz v automobilovém světě významným milníkem. Značí totiž okamžik, kdy si majitel může zažádat u veteránské organizace o zařazení auta mezi historická vozidla. Letos připadlo 30. výročí na několik vozů, které si rozhodně veteránské značky zaslouží. Vybírali jsme přitom modely, které se v roce 1989 již začaly vyrábět, nebyly jen představeny. Jaké to jsou? Podívejte se na ně do přehledu.
Foto: FCA

Alfa Romeo SZ

Alfu Romeo SZ stavěli v letech 1989 až 1991 v karosárně Zagato a využívala techniku sedanu Alfa Romeo 75, měla tedy pohon zadních kol a vidlicový šestiválec o výkonu 155 kW. Karoserie byla z plastu. Základní tvary navrhl slavný Robert Opron z designového střediska Fiatu, zajímavostí je trojice hranatých světel po každé straně. Stejný designový prvek později Alfa zopakovala v decentnější podobě třeba na sedanu a kombi 159 a kupé Brera.

Celkem bylo vyrobeno jen lehce přes 1000 kusů tohoto futuristického italského kupé. Již předtím, než se z SZ oficiálně stal veterán, bylo žádaným vozem mezi sběrateli. Ceny tak začínají na padesáti tisících eurech (1 250 000 korun).

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy