Bývalý šéfdesignér Škody opět "povýšil". Jozef Kabaň míří z BMW do Rolls-Royce

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 3. 2019 16:07
Designér Jozef Kabaň, který má na svědomí třetí generaci Octavie (včetně kontroverzního "čtyřokého" faceliftu), se po jen lehce přes dva roky trvajícím působení u značky BMW opět posouvá dále. Povede designérský tým nejluxusnější automobilové značky na světě - Rolls-Royce, který patří do skupiny BMW.
Jozef Kabaň.
Jozef Kabaň. | Foto: BMW

Britská automobilka tak ve svém týmu vítá člověka, jehož kariéra byla dlouhou dobu spojena s koncernem Volkswagen. Muž, který se v roce 1973 narodil ve slovenském Námestovu, po dokončení studií v Bratislavě absolvoval prestižní londýnskou Royal College of Art a ve dvaceti letech jako jeden z nejmladších designérů v historii zamířil do Volkswagenu.

V roce 1998 pak byl pověřen jedním ze svých životních úkolů, když navrhl exteriér Bugatti Veyron, v té době nejrychlejšího auta světa. Kromě toho má na svědomí i vzhled miniaut Volkswagen Lupo a Seat Arosa.

Postupně byl zodpovědný i za exteriérový design u Audi a od roku 2008 vedl oddělení designu u Škodovky. Většina současných škodovek proto v sobě má jeho designový jazyk: ať už se jedná o Kodiaq, Superb nebo čtyřokou Octavii, po jejímž odhalení českou automobilku opustil.

V roce 2017 nahradil Karima Habiba v roli šéfdesignéra u značky BMW. Nyní však v Česku pravděpodobně nejznámější automobilový návrhář opět mění působiště. Přemístí se do anglického Goodwoodu, kde u Rolls-Royce zaplní prázdné místo po Gilesi Taylorovi, jenž nyní navrhuje vozy čínského koncernu FAW. 

"Jsem nadšený, že mohu oznámit, že se Jozef Kabaň stává naším novým šéfem designu," prohlásil CEO Roll-Royce Torsten Müller-Ötvös. "Je to výjimečně talentovaný návrhář, který má za sebou úctyhodné výsledky. Je jen důkazem našeho úspěchu jako luxusní značky, že jsme dokázali přilákat jeden z největších talentů v tomto oboru."

"Jsem přesvědčen o tom, že Jozef povede svůj fenomenální tým do skvělé budoucnosti," komentoval jmenování Kabaně Adrian van Hooydonk šéf designu celé skupiny BMW.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy