Byl to SAAB, vypadá jako SAAB, ale logo zmizí. Nové švédsko-čínské elektromobily pojmenují NEVS

Radek Pecák Radek Pecák
20. 7. 2016 12:54
Elektromobily odvozené z tradičního modelu SAAB 9-3 se začnou příští rok prodávat v Číně. Výrobce ovšem ztratil právo používat tradiční označení švédské letecké a automobilové značky.
Logo SAAB na kapotě nových elektromobilů nebude.
Logo SAAB na kapotě nových elektromobilů nebude. | Foto: Aktuálně.cz

Společnost National Electric Vehicle Sveden, která je novým vlastníkem bývalé švédské automobilky SAAB, příští rok zahájí sériovou výrobu elektromobilů. Ty ale nebudou moci na kapotách vozit tradiční logo a název tradiční letecké a automobilové firmy.

Zkratku z názvu Svenska Aeroplan Aktiebolaget (v překladu Švédská letecká společnost) totiž nadále mohou používat pouze jiné divize firmy, než je ta automobilová. Například letecká, která produkuje letouny Gripen používané i českými vojenskými letci.

Foto: Aktuálně.cz

Automobily na elektrický pohon, jejichž vývoj se právě dokončuje, přitom vznikly na základě modelu SAAB 9-3. Mají jeho design i řadu součástí a jejich karosérie se budou vyrábět v továrně v Trollhättanu, tedy tam, kde auta značky SAAB tradičně vznikala. Přesto budou označeny pouze logem vlastníka společnosti - NEVS.

Společnost již také přestala používat dřívější internetové stránky Saabcars.

Změny se však neobává. "Při vší úctě k tradici chceme být nadále sami sebou," uvedl prezident společnosti NEVS Mattias Bergman.

Společnosti NEVS se doposud podařilo prodat pouze omezené množství benzinových vozů založených na posledním modelu automobilky SAAB.

Vloni ale oznámila, že získala zakázku na dodání 150 000 kusů elektromobilů pro čínskou leasingovou firmu Panda New Energy. Letos získala objednávku na dalších sto tisíc, tentokrát užitkových vozů.

Původně letecká firma SAAB vlastněná od 90. let minulého století americkou firmou General Motors je ve vážných existenčních problémech již od roku 2008. Nejprve měl být novým vlastníkem výrobce supersportovních automobilů Koenigsegg, avšak jednání zkrachovalo. Část firmy pak koupil čínský BAIC a zbytek převzal Spyker. Od něho pak aktiva získalo v roce 2012 čínské konsorcium NEVS.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy