V Brně parkuje osmnáct Bugatti. Na výstavě slavné automobilky jsou k vidění skvosty

Osmnáct výjimečných historických vozů je k vidění zdarma v prostorech brněnské Galerie Vaňkovka. Podívejte se na ně v galerii.
Bugatti Type 40 S Gangloff.
Vpředu vínové Bugatti Type 13 Brescia.
Vlevo Type 40 Galle (1928), vpravo Type 40 Tomáš (1930), zakázková karoserie vznikla v žižkovské dílně Antonína Tomáše.
Bugatti Type 37 A La Mouche (vlevo) a Type 13 (vpravo).
Foto: Galerie Vaňkovka
Eva Srpová Eva Srpová
7. 2. 2019 10:00
Automobilka Bugatti letos slaví 110 let od svého založení. Při této příležitosti se v brněnské Galerii Vaňkovka vystavuje osmnáct výjimečných historických automobilů. V září se expozice nazvaná Žijeme Bugatti přesune také do Prahy, a to konkrétně do prostor obchodního domu Arkády Pankrác.

V Galerii Vaňkovka je od 4. do 22. února k vidění osmnáct historických "bugatek". Nejstarším vozem je model Bugatti Type 13 z roku 1911, jde o třetí nejstarší vyrobené Bugatti.

Dále se tu představuje také Bugatti Brescia z roku 1921. Získalo název poté, co přestavěné vozy Type 13 obsadily první čtyři příčky při závodu Grand Prix pořádaném právě v Brescii. Nechybí ani Type 35 A, který se proslavil hlavně díky tomu, že v něm závodila Eliška Junková na Targa Florio.

Neméně pozornosti si ale zaslouží například Bugatti Type 40 Tomáš. Karoserii totiž na konci 20. let vyráběli v žižkovské dílně Antonína Tomáše. Stojí tu také Bugatti Type 40 Galle, kterým jezdil francouzský impresionista Georges Gimel. Údajně ho používal na každodenní cesty.

Nechybí tu ani Type 44 Van Vooren, Bugatti Type 44 se stalo nejoblíbenějším modelem s více než 1100 prodanými exempláři. Dále je možné obdivovat třeba 37 A La Mouche. Jde o první exemplář na světě v této karoserii, který byl vyroben na zakázku pro brazilského velvyslance v Paříži hraběte Luize Martinse de Souza Dantas.

Na všechny zmíněné vystavené bugattky se můžete podívat v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy