Boj o největší automobilku světa je těsný. GM rekord nestačí

Volkswagen si už tentokrát nemusel pomáhat ani započtením nákladních aut, čeká se ale na výsledky Toyoty.
Šéf koncernu VW Martin Winterkorn může být s výsledkem spokojen.
Šéf koncernu VW Martin Winterkorn může být s výsledkem spokojen. | Foto: Aktuálně.cz

Detroit - Americká automobilka General Motors (GM) sice loni prodala rekordních 9,92 milionu osobních a nákladních aut, což je meziročně o dvě procenta více, přesto ale zaostala za německým Volkswagenem. Ten loni prodal 10,14 milionu aut.

Čeká se však ještě na prodejní výsledky japonské Toyoty. Ta byla největším prodejcem aut na světě v letech 2012 i 2013, předloni se stala historicky první automobilkou, která překonala desetimilionovou hranici.

Volkswagen překonal GM také v roce 2013, ale jen díky započtení průmyslových nákladních vozů Scania a MAN ze skupiny. Tuto kategorii aut GM vůbec nevyrábí.

Za loňský rok už Volkswagen překonal GM o 15 000 vozů i bez započítání těžkých nákladních vozů. Těch Volkswagen prodal 199 900.

Volkswagen původně předpokládal překonání hranice deseti milionů prodaných aut až v roce 2018. Na stejný rok také plánoval obsazení pozice světového výrobce číslo jedna.

Prodej GM v Číně loni vzrostl o 14 procent, v Severní Americe o šest procent. V Evropě se však prodej snížil o deset procent a Jižní Americe o 15 procent. V Evropě GM v podstatě ukončil prodej značky Chevrolet. V Jižní Americe pak měl na prodej negativní dopad vývoj směnných kurzů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy