BMW zvládne na dálku donutit hybridy do zásuvky, aby ve městě jely jen na elektřinu

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 12. 2018 15:02
Klaus Fröhlich, člen představenstva BMW pro vývoj a výzkum, řekl novinářům na autosalonu v Los Angeles, že jeho firma dokáže na dálku přinutit své plug-in hybridy, aby se přepnuly do čistě elektrického režimu. Řada měst (včetně Londýna, Paříže nebo Stuttgartu) po celém světě by totiž ráda udělala ze svých center zcela bezemisní zóny.
BMW X5 xDrive45e zvládne ujet čistě na elektřinu 80 kilometrů. Pro všechny ostatní případy je tu benzinový šestiválec.
BMW X5 xDrive45e zvládne ujet čistě na elektřinu 80 kilometrů. Pro všechny ostatní případy je tu benzinový šestiválec. | Foto: BMW

"Auto může zcela automaticky vypnout svůj spalovací motor," cituje Fröhlicha Reuters. Díky on-line připojení a vestavěné navigaci je podle něj možné, aby se z plug-in hybridů v centrech měst na dálku staly čisté elektromobily.

Bavorská automobilka toto řešení prý postupně prezentuje německým místním úřadům, kterým by tak ráda pomohla najít řešení, jak dostát nařízení ohledně ochrany ovzduší. To by mohlo vyústit až ve tvorbu zón určených jen pro čisté, bezemisní vozy.

BMW na autosalonu v Los Angeles představilo plug-in hybridní verzi svého populárního SUV X5 s označením xDrive45e. Ta má kromě benzinového šestiválce také 82kW elektromotor a na jedno nabití je schopna urazit celých 80 kilometrů, což je dost na to, aby projela většinu i velkých měst bez nutnosti vůbec zapnout spalovací motor. 

Auta jako nová hybridní X5 mají být podle Fröhlicha klíčová pro Evropu, kde řada zákazníků nechce dvě různá auta (jedno pro každodenní cestu do města, druhé na víkend). Podobné pohonné ústrojí by měla dostat i nová řada 3.

Otázkou však zůstává to, jak bude vynucené přepnutí na elektrický motor fungovat v případě, že bude baterie v autě zcela vybitá. Řada uživatelů plug-in hybridů totiž podle nedávného průzkumu své vozy vůbec nenabíjí a k jejich pohonu používá jen spalovací motor. Z dobře myšleného záměru automobilek se tak stává nefunkční řešení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy