BMW přichází s další revolucí. Mini má teď i pět dveří

Radek Pecák Radek Pecák
10. 6. 2014 10:36
Kromě třídveřového hatchbacku Mini bude brzy v nabídce značky také prodloužená verze s pěti dveřmi.
Foto: Mini

Letos začíná BMW prodávat svůj model řady 2 s pohonem předních kol, což lze jistě označit za revoluční počin. Druhou, možná jen o něco méně významnou novinkou je rozhodnutí o výrobě pětidveřového hatchbacku dceřiné firmy Mini. Stalo se tak poprvé v historii tohoto kultovního minivozu.

Nyní již jsou známy technické informace o tomto automobilu. Jak se dalo očekávat, vůz se prodloužil o nemalých 161 milimetrů. Konstruktéři v porovnání s třídveřovou verzí natáhli jak rozvor (o 72 milimetrů), tak o zhruba devět centimetrů i zadní převis.

V něm se tak skrývá zavazadlový prostor 278 litrů, což už je hodnota obvyklá u těchto malých městských vozů.

Přední část obou verzí je shodná.
Přední část obou verzí je shodná. | Foto: Mini

Současně se rovněž zvětšilo místo pro kolena zadních cestujících.

Automobil budou pohánět stejné motory jako třídveřové Mini.

Verze Cooper dostane pod kapotu benzinový tříválec s výkonem 136 koní, verze Cooper S pak dvoulitrový čtyřválec. Jeho výkon činí 192 koňských sil.

Dieselové varianty budou opět dvě. U Cooperu D bude kola roztáčet tříválec (116 koní) a u Cooperu SD turbodiesel s výkonem 170 koní.

Srovnání zavazadlových prostorů u tří- a pětidveřové verze.
Srovnání zavazadlových prostorů u tří- a pětidveřové verze. | Foto: Mini

U všech motorů se normovaná spotřeba vtěsná pod hranici šesti litrů na sto kilometrů, nejúspornější bude samozřejmě slabší dieselová verze. Tabulka s technickými údaji uvádí spotřebu v rozmezí 3,6-3,7 litru na sto kilometrů.

Nejsvižnější svezení nabídne opět Cooper S, který zrychluje z 0-100 km/hod za 6,9 sekundy a maximální rychlost má 232 kilometrů v hodině.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy