Benzin za 40 korun? Hledáme nejdražší pumpy v Česku

Radek Pecák Radek Pecák
4. 4. 2012 15:14
Nejvyšší cenu chtějí čerpací stanice velkých řetězců poblíž hlavních dopravních tahů
Foto: Radek Pecák

Praha - Platit přes 39 korun za litr Naturalu 95 už není žádnou výjimkou, zjistil online deník Aktuálně.cz. Například Benzina stojící na nájezdu na silnici R10 ve směru na Mladou Boleslav nabízela ve středu dopoledne toto nejprodávanější palivo pro zážehové motory za 39,40 koruny.

Tempo zdražování benzinu v posledních dnech opět zrychlilo. Například čerpací stanice stojící u stejné komunikace v Mladé Boleslavi zdražila z úterka na středu o 50 haléřů na 39,20 koruny.

Ceny na pražské Jižní spojce, kde je obvykle i jindy tankování velmi drahé, se nyní pohybují kolem hranice 39 korun. Některé pumpy ještě nabízely standardní benzin za 38,90, jiné již za 39,20.

Na venkově lze ušetřit 150 Kč za nádrž

Zmiňované ceny se vesměs týkají čerpacích stanic nejvýznamnějších řetězců Benzina, Shell, Agip a ÖMV stojících u rychlostních silnic a dálnic. Na silnicích nižších tříd, a zejména u prodejců méně zvučných jmen, lze stále ještě koupit benzín Natural 95 za méně než 36 korun za litr.

Pokud tedy hodláte tankovat plnou nádrž, můžete při čerpání na venkově ve srovnání s pumpami na dálnicích ušetřit 150 korun i více.

V uplynulém týdnu stál benzin podle statistik společnosti CCS v ČR v průměru 37,23 koruny, což bylo mezitýdenní zdražení o čtyři haléře.

Nejdráže tradičně motoristé tankovali v Jihomoravském kraji (37,83 Kč) a v Praze (37,52 Kč). Naopak nejlevněji vyšel litr Naturalu 95 (36,73 Kč) v Jihočeském a Ústeckém kraji.

Ceny pohonných hmot v tomto týdnu hodláme sledovat i nadále. Pokud narazíte na čerpací stanici, kde již cena Naturalu 95 přesáhla hranici 40 korun za litr, pošlete nám prosím na [email protected] její fotografii

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy