Avia se vrací, představila nový model nákladního auta. Výroba se přesouvá do nové továrny v Přelouči

Avii čeká oživení. Firma zprovoznila nové tovární prostory v Česku a současně představila nový model.
Tradiční česká značka Avia vstupuje znovu na trh. Na podzim opět zahájí výrobu lehkých nákladních vozidel.
Výroba se rozběhne v nových prostorech v Přelouči.
Avia zde bude montovat nový vůz řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem Initia.
Je to zásadní novinka, Avia totiž v Česku už čtyři roky nevyrobila jediný vůz.
Foto: Avia
Eva Srpová Eva Srpová
5. 9. 2017 14:29
Českého výrobce nákladních aut čeká skutečné oživení. Značku Avia vloni koupil nový vlastník a letos na podzim představuje nový model, který se navíc bude vyrábět v nových továrních prostorách v Přelouči.

Historie společnosti Avia Motors, která původně využívala továrnu ve Vysočanech, se píše už od roku 1919. Po zprivatizování, které skončilo v roce 1995, automobilku koupilo korejské Daewoo. 

V roce 1997 došlo na poslední modernizaci vozů řady A, kterou o tři roky později nahradila zcela nová řada D. Protože však Daewoo v roce 2005 zkrachovalo, Avii převzala finanční skupina Odien. Ta ji pak o rok
později prodala indické strojírenské skupině Ashok Leyland Motors.

Po několika letech propadu začala v polovině minulého desetiletí produkce Avie stoupat, i když ji stále brzdily ekonomické ztráty. V roce 2013 proto vlastník přesunul výrobu z Avie do závodu v Indii a společnost pak několik let pouze zajišťovala servis vozů, výroba však byla přerušena.

V roce 2016 se novým vlastníkem Avie stala společnost Czechoslovak Group, která má velké plány na oživení značky. Výroba se na podzim letošního přesouvá do nových továrních prostor v Přelouči a firma současně představila úplně nový model řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem Initia.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy