Automobilové město ve městě. V Autostadtu ukazuje Volkswagen i auta konkurence

Tatra 87 patří k nejkrásnějším exponátům muzea.
Autostadt ve Wolfsburgu je takové město ve městě, na 28 hektarech je možné navštívit pavilony věnované většinou novým modelům značek koncernu Volkswagen a domluvit si s vybranými modely testovací jízdu, několik restaurací, venkovní park a v neposlední řadě také muzeum zvané ZeitHaus. To sice vystavuje řadu modelů koncernových značek, zdaleka ale nejde jen o ně. Naopak vidět je možné i auta konkurence Volkswagenu, většinou jde o milníky automobilové historie. Právě muzeu je věnována tato galerie, vstup do celého Autostadtu přijde mimochodem na 18 eur.
Ač se nejedná přímo o značkové muzeum Volkswagenu, koncernové modely stejně hrají ve stálé expozici důležitou roli. Na předchozím snímku je legendární dodávka T1 známá také jako Bulli, na této fotce je pro změnu kombi Volkswagen 411 LE Variant, předchůdce Passatu. Černý sedan v pozadí je pro změnu Volkswagen 1500, opět model, který předcházel Passatu a se 411 se vyráběl řadu let i souběžně.
Co by to bylo za muzeum nějak spjaté s Volkswagenem, kdyby v něm chyběl Brouk. Tahle dvě auta od sebe přitom dělí 65 let, jakkoliv jejich základ je vlastně stejný. Černý vůz je předprodukční Brouk, interně známý jako Porsche typ 60, z roku 1938, světle modré auto je pro změnu poslední vyrobený Brouk z roku 2003, kdy vůz úspěšně dožíval v Mexiku. Jeho pořadové číslo je 21 529 464.
Nezapomíná se ani na milovníky závodních aut. Jedním z okruhových speciálů v Autostadtu je Scirocco pro skupinu 2 z roku 1975.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 7. 2022 6:32
Je to takové město ve městě, ostatně německý výraz pro "město" má i ve svém názvu. Řeč o Autostadtu ve Wolfsburgu, kde se nedaleko továrny Volkswagenu nachází pavilony vystavující nová auta značek koncernu VW. Nejzajímavějším pavilonem je ale muzeum věnované nejen autům německého koncernu, ale i dalším milníkům z bohaté automobilové historie. A nechybí tam ani velká česká stopa.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy