Autoškola pro cyklisty: Víte, kdy máte na kole přednost? A kdy ho musíte vést?

Martin Přibyl Martin Přibyl
5. 4. 2019 6:02
Cyklistická doprava je poslední dobou in. Jak se města snaží o zlepšení životního prostředí, budují pro cyklisty speciální stezky a snaží se jim tak zpříjemnit pohyb po silnicích. Řadu novinek si bohužel kolaři stále vykládají po svém. Víte, jak byste se měli na kole správně chovat? Přinášíme zásady autoškoly pro cyklisty i pro řidiče.

Když už infrastruktura dává cyklistům prostor, musí ho využít

Pozor na to, že jakmile je zřízena stezka pro cyklisty nebo pro chodce a cyklisty, cyklista nesmí jet po silnici s auty. Značka mu totiž přikazuje využití vyhrazeného prostoru. To samé mimochodem platí o tzv. předsazených stopčarách, speciálních boxech na světelně řízených křižovatkách (značka vlevo). Cyklista je povinen je využít při čekání na červenou. Řidič ji pak svým autem nesmí obsadit.

Na frekventovaných křižovatkách řízených semafory může být pro cyklisty doporučeno tzv. nepřímé odbočení doleva (značka vpravo). To znamená, že jezdec správně projede křižovatku rovně a následně vyčká na konci silnice, která do křižovatky ústí zprava. Pak může pokračovat rovně, a levé odbočení tudíž absolvuje, aniž by musel dávat přednost autům jedoucím v protisměru rovně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy