Fotky z autosalonu v Detroitu: Hybridní volkswagen do terénu i porsche s turbem

Nejdůležitější autosalon v USA je plný novinek i proslovů šéfů automobilek.
Další generace Audi A4 allroad quattro se opět vydá na nezpevněné cesty. Pomůže jí v tom ochrana do terénu, pohon všech kol a sada benzinových a naftových motorů.
Chrysler se vrací ke kořenům a oživuje jméno Pacifica. To dostane zbrusu nové MPV s velkým prostorem pro početnou rodinu. Objeví se někdy tento vůz i v Evropě? Možná, třeba pod značkou Lancia.
Smart patřící pod křídla koncernu Daimler se pochlubil novým modelem. Sexy auto do městského provozu ForTwo totiž dostane otevřenou verzi Cabrio. Ta už byla k dostání i v minulé generaci.
Volkswagen se s konceptem Tiguan GTE Active Concept zřejmě snaží odvést pozornost od aféry Dieselgate. Předvádí totiž vůz s dvěma elektromotory (každý na jedné nápravě) a benzinovou jednotkou, který ujede 32 km na elektřinu. A mimo to se nelekne ani těžšího terénu.
Foto: Reuters
Jan Markovič Jan Markovič
Aktualizováno 12. 1. 2016 19:45
Na autosalonu v Detroitu, který je nejdůležitější automobilovou událostí v USA, se letos předvádějí hlavně výrobci luxusních vozů. Porsche zde ukazuje novou 911 Turbo s dvojitým přeplňováním, Mercedes manažerský sedan třídy E a Volvo se chlubí luxusním modelem S90. Zahanbit se ale nedají ani japonské nebo domácí americké značky.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy