Automobilové značky, které Britové pohřbili. Vzpomeňte na slavná auta z ostrovů

Petr Korbel
9. 2. 2019 6:51
Velká Británie bývala druhým největším výrobcem automobilů na světě. V polovině 60. let si však tradiční britský automobilový průmysl zadělal na potíže a později spáchal hromadnou sebevraždu. Seznam značek, které zanikly po vstupu Spojeného království do Evropského hospodářského společenství v roce 1973, je dlouhý, a to nemusím počítat ani malovýrobce. Britské automobilky ovšem nezničila Evropa, ale manažerská selhání, ztráta pozic v bývalých koloniích, vývoj kurzu libry a přístup zahraničních investorů. Do hrobu jim pomáhaly zastaralé modely, přemrštěné požadavky odborů i vládní hospodářská politika. Pro některé Angličany je však těžké si to přiznat.

Situace je pro ně o to bolestnější, že ani Ford už auta v Anglii nemontuje, ale zato vyrábí třeba v Rumunsku, a slavné MG sice stále existuje, jenže v Číně. Připomeňme si proto s námi, jak britské značky po roce 1973 mizely ze světa.

Foto: Hillman

Hillman (1907 – 1976)

Firma Hillman patřila k nejvýznamnějším britským automobilkám. Koncem 20. let ji získali bratři Rootesové, kteří anglické automobily nabízeli ve své domácí i zahraniční obchodní síti. V rámci skupiny Rootes hrál Hillman roli hlavní značky; šlo o spolehlivé automobily pro široké střední vrstvy. Model Minx se na přelomu 50. a 60. let prodával také v Československu a proslul tu jako mimořádně solidní. Skupinu však zatížila výstavba závodu ve Skotsku, určeného pro montáž malého vozu Hillman Imp. Od roku 1964 v ní získával podíl americký Chrysler a po několika letech ji ovládl. V roce 1976 proběhlo přejmenování. Posledním vozem vyvinutým pod původní značkou byl Hillman Avanger z roku 1970, který se od roku 1976 prodával jako Chrysler Avenger.

 

Právě se děje

Další zprávy