Autobazary: Poplatek za "přípravu vozu k prodeji" končí

Radek Pecák Radek Pecák
27. 5. 2013 13:02
Zákazník si má sám zvolit, zda chce doplňkové služby, například prověření vozu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Velké tuzemské autobazary už dají zákazníkovi vybrat, zda si při koupi ojetého vozu přeje jeho prověření v příslušných databázích, vyčistění nebo jiné doplňkové služby. Zjistil to časopis dTest, který v minulosti na automatické účtování některých absurdních poplatků upozornil.

Ještě v únoru například velké autobazary AAA a ESA tímto způsobem navyšovaly prodejní cenu ojetého vozu. Konkrétně AAA uváděl, že "prodávající je oprávněn účtovat kupujícímu veškeré administrativní poplatky spojené s uzavřením kupní smlouvy dle platného ceníku".

Zákazník tedy automaticky platil za "lustraci" vozu, pojištění následně zjištěných závad, ohlášení na dopravním inspektorátu, kolek, poštovné, přípravu vozu k prodeji či další záležitosti.

Nyní už jsou tyto služby uvedeny v ceníku doplňkových služeb. Zákazník za ně platí 2590 korun (pokud si automobil kupuje za hotové peníze) nebo 4590 korun (při koupi na úvěr nebo na leasing).

"V současné době již je ve smlouvě jiná formulace," upozorňuje Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest. Smlouva konkrétně uvádí: "V případě, že má kupující zájem o zajištění doplňkového volitelného zákaznického servisu, je prodávající oprávněn účtovat kupujícímu za tyto služby dle platného ceníku prodávajícího."

Borovička ovšem upozorňuje, že většinu těchto služeb garantuje prodejce již v jiné části smlouvy. "Je proto pouze na zákazníkovi, zda si služby navíc bude přát, nebo ne," informuje Borovička.

Doplňkové služby stály tisíce

Autocentrum ESA mělo nejdříve v kartách vozu informaci, že "cena nezahrnuje doplňkové zákaznické služby". Podle Borovičky to bylo jednoznačné - kdo chce auto v ESA, zaplatí si "nadstandard". Výši částky se pak zákazník dozvěděl až později.

Od května už jsou zákazníci Autocentra ESA informováni o tom, že pokud mají zájem o doplňkové zákaznické služby, budou jim účtovány podle platného ceníku.

dTest ceník prostudoval a vyplývá z něho, že kontroly vozu, přípravy exteriéru a interiéru, případně mytí a konzervace motorového prostoru jsou nyní účtovány volitelně (ve výši od 1500 korun při platbě v hotovosti po 7000 korun při využití úvěru).

Autobazary ustoupily

Časopis dTest se praktikami autobazarů začal zabývat po stížnostech spotřebitelů na poradenské lince. Oba velké autobazary pak vyzval ke změně přístupu - a ty mu vyhověly. 

„Zákazník si teď podle nich bude moci vybrat, zda doplňkovou službu chce, nebo ne. Zaplatí tedy pouze v případě, pokud si opravu objedná," říká Borovička. „dTest se nyní zaměří na samotnou praxi v autobazarech, tedy zda zákazník nabídku volby skutečně dostane," dodává.

I nadále ale podle něho platí spotřebitelé řadu jiných nesmyslných poplatků - nově například extrémní částky za uzavření úvěrových smluv.

„Některé úvěrové společnosti požadují po klientech při sjednání půjčky ve výši sto dvacet tisíc korun poplatek vyšší než čtyřicet tisíc korun," uvádí Borovička. Pomocí těchto poplatků se tak zřejmě snaží obcházet zákony, speciálně ustanovení o maximální výši poplatku za předčasné splacení úvěru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy