reklama
 
 

Auto pro samotáře? Výrobce jednomístného stroje se 3 koly chce expandovat i do Evropy

8. 10. 2018 13:42
Solo je sólo auto. Odveze jen jednoho člověka. | Video: Electra Meccanica Vehicles |  01:49
Kanadská firma prodává v Americe jednomístnou tříkolku jménem Solo. Podle jejích majitelů se prý plánuje i vývoz do Evropy, až výrobce zajistí příslušnou homologaci.

Firma Electra Meccanica sídlí ve Vancouveru, ale vedle Kanady obchoduje také v USA. Odkazuje na dlouholetou historii, počátky se datují do roku 1959, kde pod značkou Intermeccanica stavěl sportovní vozy a dodával speciální díly pro značky Renault, Simca, Peugeot nebo DKW konstruktér Frank Reisner.

V roce 1975 se společnost přesunula do Los Angeles a specializovala se na stavbu replik Porsche 356 a také "Kaďoura", tedy VW typ 82. Frank Reisner se ale v roce 1981 znovu přestěhoval, konkrétně do kanadského Vancouveru. I zde klan Reisnerů pokračoval ve stavbě replik ikonického Porsche.

V roce 2012 se firma rozhodla plně zaměřit na vývoj unikátního elektromobilu, ostatně proto se přejmenovala na Electra Meccanica. Koncepčně šlo od počátku o jednomístné auto se třemi koly. Autorem projektu je Frankův syn Henry Reisner a konstruktér Jerry Kroll. Záměrem firmy je stavět dostupná a ekologická auta.

Aktuálně má firma v portfoliu dva, resp. tři stroje. Model Solo, z jehož názvu je hned jasné, pro kolik osob je určený, a pak stroj jménem Tofino, dvoumístný elektrický roadster. Stále je také možné si pořídit repliku 356, avšak na elektrický pohon.

Solo, které váží 675 kg, pohání elektromotor o výkonu 82 koní, které roztáčí zadní kolo. Stroj umí ujet na nabití 160 km a podle slov tvůrců se hodí do města i proto, že z 0 na 100 km/h zrychluje za 8 sekund a umí předvést maximální rychlost 130 km/h. Z 220voltové zásuvky se nabije za 3 hodiny.

Parkovat je s ním zřejmě snadné, měří na délku 3,1 metru a je široké 1,33 metru. V přepočtu z amerických dolarů vyjde na 440 000 Kč. Součástí výbavy je i couvací kamera, vyhřívané sedadlo a bluetooth.

"Chceme expandovat i do Evropy," řekl Aktuálně.cz Christoph Koch, který má ve firmě na starosti marketing a obchod. Firma už prodává své stroje jak v USA, tak i v Kanadě. Tamější zákazníci mají možnost využít speciálních slev na elektrické vozy, díky kterým se stávají výhodnější.

"Výše slevy na ekologické vozy je velmi individuální. Liší se stát od státu a navíc ji tu úředníci každou chvíli mění. Nicméně teď, v kanadské Britské Kolumbii, dostane zákazník slevu 5000 kanadských dolarů (v přepočtu cca 85 000 Kč, pozn. red.)," dodal Christoph Koch.

Přehled elektromobilů na českém trhu najdete tady.

autor: Eva Srpová | 8. 10. 2018 13:42

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama