Auto po Václavu Havlovi má nového majitele. Jinak laciná ojetina vyšla na 400 tisíc korun

Jan Markovič Jan Markovič
30. 7. 2018 13:24
Kdyby neměla v technickém průkazu zapsané jméno Václav Havel, prodávala by se za pár desítek tisíc korun. Italskou Lancii Kappa si ale bývalý prezident pořídil před 21 lety, den před svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou. To cenu vozu nakonec vystřelilo na desetinásobek.
S Lancií Kappou po Václavu Havlovi jsme se svezli. Podívejte se na video. | Video: Aktuálně.cz

Lancia Kappa po Václavu Havlovi se prodávala přes autobazar. "Během prvních dnů od zveřejnění inzerátů jsme byli kontaktováni devíti vážnými zájemci. Od chvíle, kdy se Lancia po prezidentu Havlovi objevila v naší internetové inzerci, si ji prohlédlo přes dva tisíce lidí. Vůz pochopitelně budil značnou pozornost i na pobočce v Praze, kde byl vystaven," řekl Jindřich Topol ze společnosti AAA Auto Praha.

Havel vlastnil Lancii mezi lety 1997 až 2006. Ve funkci prezidenta sice nemohl trávit moc času za volantem, ale v době volna ano. Kappou jezdil jak na Hrádeček, tak občas i do soukromé vily v Portugalsku v Olhos d´Aqua. Celkem s ní najel okolo 300 tisíc kilometrů.

Od Havla auto koupil sběratel Anthony Denny, který v Česku autobazar AAA Auto založil. Kdyby šlo o model bez významné osobnosti v technickém průkazu, prodával by se za 30 až 50 tisíc korun podle technického stavu. Výjimečně zachovalé kousky pak dosahují ceny 100 tisíc korun.

"Cena vozů po slavných osobnostech se určuje relativně těžko. Zpravidla si stávající majitel zvolí částku, kterou by chtěl za vůz dostat a čeká, až se najde zájemce, pro kterého je vlastnictví vozu zajímavé. Při určení ceny jsme zároveň vycházeli i z prodeje první prezidentské Lancie, kterou před několika lety získal nový majitel za podobnou částku," dodal Topol.

Prohlédněte si Lancii Kappa Václava Havla:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy