Auto, které přesvědčilo Volkswagen, aby koupil Škodu. Před 30 lety měl premiéru Favorit

Za vzhledem stojí italské studio Bertone, s vývojem ale trohu pomáhalo dokonce Porsche.
Favorit byl na poměry toho, co vznikalo v zemích tzv. Východního bloku, velmi pokrokové auto, pro Automobilové závody v Mladé Boleslavi úplně nové koncepce.
Plán na vznik nového automobilu schválila československá vláda v prosinci 1982 s tím, že vývoj má být dokončen v červenci 1985 a do pěti let od usnesení se má začít vyrábět. Vývojem byl pověřen Dr. Petr Hrdlička, který si plně uvědomoval šibeniční termíny. "Bylo mi jasné, že nesmíme nikde při zásadních rozhodnutích udělat chybu, vše se musí povést napoprvé," vzpomíná v knize V soukolí okřídleného šípu od Jana Králíka, který v ní mapuje spřízněnost tří generací Hrdličků s automobilkou Škoda.
Na vedoucí post projektu nového auta Hrdlička přešel z Ústavu pro výzkum motorových vozidel, na čemž se domluvil v únoru. Protože věděl, že není čas ztrácet čas, už v březnu 1982 vyrazil na ženevský autosalon s úmyslem vybrat designérské studio, které by navrhlo vzhled vozu, na což v Československu nebyly kapacity.
Po různých peripetiích se nakonec Petr Hrdlička dohodl se studiem Bertone. To dostalo na starost návrh vzhledu hatchbacku, sedanu, kombi a kupé, mělo zhotovit návrh kabiny a také 19 prototypů různých typů karoserií.
Foto: Škoda
Eva Srpová Eva Srpová
16. 9. 2017 7:10
Dne 16. září 1987 se na brněnském strojírenském veletrhu ukázala veřejnosti Škoda Favorit. Při velké premiéře usedl do auta také tehdejší československý prezident Gustáv Husák. Prý jen pokyvoval hlavou. Favorit ale dokázal ohromnou věc. Auto, které vzniklo za rekordně krátkou dobu, po listopadu 1989 nakonec přesvědčilo vedení Volkswagenu, aby Škodu koupil. S Favoritem přišel zásadní zlom - odstartovala moderní éra mladoboleslavských aut.

Pokud byste si chtěli prostudovat recenze moderních škodovek, na tomto odkazu jsme publikovali dvacet testů různých modelů domácí automobilky.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 13 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy