Auta z Vrchní, prchni i Saturnina. O víkendu se koná výstava Automobilové klenoty

Foto: Jakub Vít
Eva Srpová Eva Srpová
17. 6. 2019 14:58
O víkendu se koná výstava Automobilové klenoty 2019. V sobotu 22. června se do areálu golfového hřiště v Praze-Hostivaři sjedou výjimečné historické automobily a motocykly. Letos výstava nese podtéma "Auta z filmů", budou zde k vidění vozy, které se objevily ve filmech, jako jsou například Vrchní, prchni, Dívka na koštěti, Saturnin, Šakalí léta, Bylo nás pět, Dáma na kolejích a další.

Zatímco vloni se událost při příležitosti oslav sto let od založení československého státu zaměřila na vozy z první republiky, v rámci letošního ročníku se představí stovka nejkrásnějších historických strojů ze slavných filmů a seriálů československé a české kinematografie. "Diváci si připomenou stroje, které hrály v pokladech naší kinematografie, jako jsou například filmy Vrchní, prchni, Dívka na koštěti, Saturnin, Šakalí léta a mnoho dalších," dodává k tématu Jiří Martinka.

"Většina strojů jsou autentické, tedy které opravdu v daném filmu hrály," dodává ředitel výstavy Jiří Martinka. Mezi automobilové hvězdy bude patřit Praga Mignon z roku 1922, která si zahrála ve filmech Dáma na kolejích a Svatba jako řemen, dále Tatra 12 ze seriálu Pan Tau, Wikov 7/28 ze seriálu První republika či Morris Minor, ve kterém jela herečka Lucie Zedníčková v Saturninovi.

Zajímavých strojů, které ochotní majitelé půjčili do filmů a nyní je přivezou na výstavu Automobilové klenoty v Hostivaři, je tolik, že je těžké je vyjmenovat všechny. Ukáže se tu například Škoda Laurin & Klement 110 z filmu Bylo nás pět či motocykl BMW, který se objevil v Dívce na koštěti.

Jiří Martinka zároveň návštěvníky zve na světovou výstavní premiéru vzácného vozu Lagonda V12 OHC z roku 1939. "Byl vyroben na zkráceném podvozku a jehož motor má stejnou specifikaci jako závodní vozy pro závod 24 hodin v Le Mans v roce 1939. Konstrukce tohoto dvanáctiválce, u něhož se uvádí výkon 220 k, je označována jako vrcholné dílo Waltera Owena Bentleye," dodává.

Vloni se akce uskutečnila poprvé a přilákala mnoho návštěvníků. Akce Automobilové klenoty se chce v českém prostředí zařadit mezi nejprestižnější veteránské události. Inspiruje se zahraničními srazy podobného typu, tedy konanými v krásných prostorách a pod širým nebem a za účasti cenných historických strojů.

V kalifornském Pebble Beach se rovněž milovníci a majitelé veteránů setkávají na golfových trávnících a jde o jednu z nejprestižnějších světových výstav.

Vystavená vozidla navíc budou soutěžit o ocenění. Hodnotí odborníci, novináři i veřejnost. I tím hostivařská automobilová událost připomíná soutěž Concours d´Elegance, která se rovněž odehrává na výstavě Pebble Beach.

Součástí hostivařské výstavy bude i expozice vozidel ze slavného závodu 1000 mil československých, v jejímž rámci se přestaví vozy, které se zúčastnily některého z předválečných ročníků nebo získaly ocenění v novodobé historii tohoto závodu.

Brány výstavy se veřejnosti otevřou v sobotu 22. června v 10 hodin dopoledne a konec je naplánován na šestou hodinu večerní. Veškeré informace o výstavě a programu je možné nalézt na stránkách automobiloveklenoty.cz.

Čajka z filmu Šakalí léta, i ta se ukáže na letošní výstavě Automobilové klenoty.
Čajka z filmu Šakalí léta, i ta se ukáže na letošní výstavě Automobilové klenoty. | Foto: Archiv výstavy Automobilové klenoty
 

Právě se děje

před 8 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 32 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy