Auta se na podzim prodávají lépe než vloni. Automobilový trh v Česku ale i tak klesá

ČTK ČTK
4. 12. 2019 16:02
Prodej nových osobních aut za 11 měsíců meziročně klesl o 6,3 procenta na 231 208 vozů. V listopadu se ale odbyt o 4,6 procenta zvýšil na 20 163 prodaných vozidel. Podíl privátních automobilů byl 28 procent, většinu nakoupily firmy. Oznámil to dnes Svaz dovozců automobilů.
Foto: iStock

Nejvíce prodala domácí Škoda, která vylepšila odbyt o 0,75 procenta na 80 350 vozů, druhému Volkswagenu prodej propadl o 16,7 procenta na 19 221 aut. Třetí je Hyundai, jemuž klesl prodej o 7,6 procenta na 17 824 vozů. Následují Dacia, Peugeot a Toyota.

Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia (20 266 aut), Škoda Fabia (19 055 aut) a Škoda Karoq (9273 vozů). Na dalších místech skončily Škoda Rapid, Hyundai i30 a Škoda Kodiaq. Z hlediska paliva vedou vozy s benzínovým motorem s podílem 69,75 procenta.

Registrace lehkých užitkových automobilů vzrostly o 0,4 procenta na 17 229 vozů. V listopadu ale meziročně klesly o 27 procent. První je Volkswagen následovaný Peugeotem a Fiatem. Prodej nákladních aut se snížil o 0,3 procenta na 9125 vozů. První trojku tvoří značky Mercedes-Benz, Scania a MAN.

Registrace autobusů vzrostly o pětinu na 1127 vozidel. První je domácí značka SOR se 373 registrovanými autobusy, následuje rovněž tuzemská Iveco Bus (293) a Scania (98).

Kategorie motocyklů zaznamenala nárůst o téměř 11 procent na 18 258 strojů. První je Honda s 3864 registrovanými motocykly, následují Yamaha s 1655 stroji a CF Moto, která prodala 1032 vozidel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy