Auta s pohonem na zemní plyn už budou smět do podzemí

Radek Pecák Radek Pecák
25. 12. 2010 0:19
auto

 Týden před Vánoci skončilo mezirezortní připomínkové řízení vyhlášky, kterou se mění vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb. Podle této vyhlášky budou již moci v ČR auta na stlačený zemní plyn (CNG) parkovat ve všech podzemních garážích. Až dosud například do velkých obchodních center, sportovních hal nebo kulturních zařízení správně vjíždět neměla.

Přitom ve většině států EU, včetně našich sousedů (Německo, Rakousko, Slovensko, aj.), to dnes již možné je. Vyhláška by měla platit nejpozději od května nebo června 2011.

„Lidé ocení možnost parkování se svými CNG vozy ve všech garážích a velká obchodní centra, kam zatím tyto vozy nesměly, získají další zákazníky," říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie (ČPU). „CNG  je velice moderní, ekologické a bezpečné palivo a jsme rádi, že tuto změnu vyhlášky iniciovali sami hasiči," dodává.

S parkováním aut na CNG ovšem musí  souhlasit majitelé samotných garáží, které musí splňovat vyhláškou dané technické normy. Znamená to například dostatečné odvětrávání prostor parkoviště a vybavení detektory úniku plynu. „Pokud takové zabezpečení některá stávající garáž dosud nemá, toto dovybavení nestojí majitele více než pár desítek tisíc korun," říká Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.

„Předpokládáme, že ke konci letošního roku bude v ČR jezdit okolo 3 tisíc vozidel na zemní plyn. V současné době si lze vybrat z nabídky více než 30 druhů sériově vyráběných osobních a užitkových CNG vozidel.

Podle Mezinárodní asociace vozidel na zemní plyn (IANGV) se díky rostoucímu zájmu o alternativní paliva v průběhu následujících deseti let na silnicích objeví dalších více než 50 milionů aut poháněných stlačeným zemním plynem. Do roku 2020 by auta na zemní plyn mohla představovat až devět procent všech vozidel na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy